Dudak Çatlaması Nasıl Önlenir?

Dudak çatlaması

Çoğunlukla kış aylarında meydana gelen dudak çatlaması, vücut susuz kaldığında ve soğuk havalarda oluşabilmektedir. Kış aylarında az su içildiğinde vücut dudakların nem oranını dengeleyemez ve soğuk havanın da etkisi ile çatlama oluşur. Dudaklarda, ciltteki gibi nem ve yağ dengesini sağlayan bezler yoktur. Kuruyan dudakları yalama ise daha fazla kurumasına ve çatlamasına neden olmaktadır. Ağızdaki ve dildeki bakteriler dudak çatlaklarından dokulara ilerleyerek daha fazla çatlamaya neden olurlar.

Dudak çatlamasının nedenleri

Dudak çatlamasının en önemli nedenleri soğuk hava ve vücudun susuz kalmasıdır. Günlük yeterli miktarda su tüketilmediği takdirde dudaklarda nem kaybolur ve çatlama oluşur.

Dudak yalamak, dudakların çatlamasına ve kurumasına neden olmaktadır. Tükürük salgısı çok kısa zamanda buharlaşır ve dudaklar bu sefer daha fazla kurur.

Tıkalı burundan dolayı sürekli ağızdan nefes almak dudakların kurumasına ve çatlamasına neden olmaktadır. Burunun tıkalı olduğu zamanlarda dudakların çatlamaması için bol su tüketmek gerekir.

Kimyasal makyaj ürünleri dudakları tahriş ederek kurumasına neden olmaktadır. Kimyasal ürünler sıkça kullanıldığında dudakların nem dengesi kaybolur ve dudak çatlamalara karşı daha dayanıksız hale gelir.

Akne tedavisi için kullanılan ilaçlar ciltteki nemi azaltarak dudakların çatlamasına neden olmaktadır. Bu tür ilaçlar ile birlikte dudak nemlendirici kremler kullanılması daha doğru olur.

Dudak çatlakları nasıl iyileşir ?

Dudak çatlaklarını iyileştirmek ve önlem almak için dudak nemlendirici kremler veya vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin cildi dış etkenlerden koruyabilir. Vazelin dudakların çatlamasını önlediği gibi çatlamış dudakların bakımını yapar ve iyileşme sağlar.

Dudak çatlamasını önlemek ve dudak çatlaklarını gidermek için su tüketimini artırmak gerekir. Vücut susuz kaldığında dudak çatlaması muhtemeldir. Çatlayan dudaklar için bol su tüketmek daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Dudak çatlamasına bitkisel tedavi

Dudak çatlaması için kullanılabilecek bitkisel ürünlerden bir tanesi Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı besleyici ve onarıcı etkisi sayesinde kuruyan ve çatlayan dudakların bakımını yapar ve en kısa zamanda iyileştirir.

Aloe Vera cildi besleyici ve yenileyici özelliği sayesinde dudak çatlamalarını önler ve oluşmuş olan çatlamaları hızlı bir şekilde iyileştirir. Dudakların daha fazla nem kazanmasını sağlayarak dudak çatlamalarını önler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740