Dulcolax kapsül nedir? Ne için kullanılır?

DULCOLAX KAPSÜL

Dulcolax yumuşak kapsül kabızlık probleminin giderilmesinde kullanılan laksatif yani bağırsak çalıştırıcı bir ilaçtır. Ayrıca kalın bağırsağı yumuşatarak dışkının daha kolay çıkmasını sağlar.

Dulcolax kapsül dışı jelatin kaplı, yumuşak kapsüldür. İçeriğinde 50 kapsül bulunur. Kullanımı yaşa bağlı olarak değişir.

Dulcolax kapsül içeriğinde bulunan sodyum psikosülfat bağırsaklarda laksatif etki göstererek kabızlık problemini giderir. Günlük dozundan fazla kullanıldığında karın ağrısı ve mide bulantısına neden olabilir.

DULCOLAX KAPSÜL NASIL ETKİ EDER?

Dulcolax kapsül içeriğinde bulunan sodyum psikosülfat, bağırsak çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Dulcolax kapsül içildiğinde, mideden  bağırsaklara etkisini yitirmeden ulaşır. Bağırsaklarda suyun toplanmasına neden olur ve dışkıyı yumuşatır.  Bağırsaklarda dolgunluk hissi oluşturur ve bu sayede kabızlık problemini giderir. Dolgunluk hissi oluşturması ile şişkinliğe neden olabilir.

dulcolax-yumusak-kapsul-25-mg-50-yumusak

DULCOLAX KAPSÜL YAN ETKİLERİ

Dulcolax kapsülün en yaygın yan etkileri arasında karın ağrısı ve mide bulantısı yer almaktadır. Bağırsaklarda su döngüsünü artırdığı için mide bulantısına sebebiyet verebilir.

Dulcolax kapsül içeriğindeki maddelere karşı vücut alerjik reaksiyon gösterebilir. Dulcolax kapsül kullandıktan sonra deride kabarcık, kızarıklık ve nefes almakta güçlük çekerseniz doktora başvurunuz.

Dulcolax kapsül yan etkileri arasında mide bulantısı ile birlikte baş dönmesi vardır. Bu yan etkisi çoğunlukla günlük alınması gereken dozdan daha fazla kullanıldığında görülür. Ancak bazı durumlarda günlük doz aşılmadında dahi görülebilir.

Dulcolax kapsül fiyatı 44,90 TL ( Fiyat güncel olmayabilir)

DULCOLAX KAPSÜL NASIL KULLANILIR?

Dulcolax kapsül 10 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde 2 veya 4 kapsül tok karına alınmalıdır. Günlük dozun 1 adetini gece yatmadan önce kullanmanız daha doğru olur. Gece yatarken kullanıldığında sabaha kadar bağırsaklar ve dışkı yumuşar, bu sayede sabah dışkılama daha kolay olur.

Dulcolax kapsül 10 yaş altı çocuklarda günde 1 veya 2 kapsül kullanılmalıdır. 4 yaşından küçük çocuklarda günlük  kilo başına 250 MCG kullanılması gerekmektedir.

dulcolax-yumusak-jelatin-kapsul

Dulcolax kapsülü aşağıdaki durumlarda kullanmayınız!

  • İçeriğindeki maddeye ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa.
  • Bağırsak düğümlenmesi ve bağırsak tıkanıklığı varsa.
  • Şiddetli karın ağrısı varsa.
  • Vücutta su kaybı varsa
  • Apandisite bağlı karın ağrısı varsa
  • İltihaplı bağırsak hastalığınız varsa
  • Aşırı bulantı ve kusma varsa dulcolax kapsülü kullanmayınız.

Dulcolax kapsül hamilelerde kullanılırken doktora başvurulmalıdır. Hamilelerde kullanımında yeterli klinik çalışma yoktur.

Dulcolax kapsül emziren bayanlarda kullanılabilir. Dulcolax kapsülün süte geçmediği tespit edilmiştir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740