Dut’un Faydaları

DUT

 

Karadut ( Latince : Morus Nigra) Beyaz dut (Latince :Morus Alba ) olarak iki çeşittir.

Dut ağacı nisan ve mayıs aylarında çiçekler açan yaz aylarında meyveleri olgunlaşan bir ağaçtır. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerde yetişir.

 

Dut ağacının meyveleri , yaprakları ve gövdesi ilaç hazırlamak için kullanılır. Beyaz dut’un kurutulmuş yaprakları çay halinde tüketilebilir. İpek böceği yetiştirmede büyük öneme sahiptir.

Karadut meyvelerinden şurup elde edilir. Karaburun gövde ve yaprakları suda kaynatılarak içilir.

Beyaz dut’un yaprakları idrar sökücü ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Taze yapraklar kanama durdurucu olarak kullanılmaktadır. Yara olan bölgeye tampon yapılır. Burun kanamalarında burun deliklerine tıkanarak kanama durdurucu etkisinden faydalanılır.

Karaduttan elde edilen şurup ağız ve boğaz yaralarında gargara yapılarak kullanılır. Bebeklerde pamukçuk sorununda karadut şurubu içilerek fayda sağlanır. Ağız içi aftlarda etkilidir.

Karadut gövdesinin kabukları müshil etkisi, beraberinde parazit ve tenya düşürücü etkisi vardır. 60 gram kurutulmuş gövde kabuğu 1 litre suda kaynatılarak günde 4 defa içilir. Ayrıca bu sıvı ile gargara yapılarak diş ağrılarını hafifletici özelliği ile ağız içi ve dişleri temizleyici etkisinden faydalanılır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740