Ebegümeci’nin Sağlığa Faydaları

EBEGÜMECİ

Latince adı: Malva Sylvestris, Malva Neglecta

Bitki yaz aylarında mor çiçekler açar, genellikle yol kenarları ve ekilmemiş tarlalarda çoğunlukla bulunur.

Ülkemizin hemen hemen her yerinde bulunur. Ebegümeci çiçekleri ve yaprakları temmuz ayının sonu ağustos ayının başı gibi toplanır, güneş görmeyen, serin ve açık havada kurutulur. Kurutulan çiçekler ilaç maddesi yapımında kullanılır. Kurutulurken ışıktan muhafaza edilmelidir.

kuru yaprakları ve çiçekleri kaynatılarak içilebilir. Yada suyu süzülerek lapa şeklinde haricen kullanılabilir. Genç bitkiler sebze olarak tüketilebilir.

Ebegümecinin taze dalları geçtiğimiz yıllarda çocuk düşürmek maksadıyla kullanılırdı. Yaprakları alınmış taze dallar rahim içine sokularak çocuk düşmesi sağlanırdı. Tabi ki bu yöntem çok tehlikelidir, kesinlikle denemeyiniz!!! Şiddetli rahim iltihapları oluşması içten bile değildir. Bu tür iltihaplar insan hayatını tehlikeye sokabilir.

EBEGÜMECİNİN FAYDALARI

Ebegümeci yumuşatıcı etkiye sahiptir. Ses kısıklıklarında, öksürükte, sindirim sisteminin rahatlamasında, bronşit ve boğaz ağrılarında kullanılabilir.40 gr ebegümeci 1 litre sıcak suda kaynatılarak 10 dk bekletilir. Günde 5 fincan içilmesi yeterlidir. Boğaz ağrıları(farenjit) ve ağız içi iltihaplı yaralarda gargara yapılarak yumuşaması sağlanır.

Lapası haricen gazlı beze sarılıp yara ve çıban üzerine konarak ağrıyı dindirir ve yumuşatır. Egzama gibi deri rahatsızlıklarında haricen sürülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740