Egzama nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Egzama Nedir?

 

Egzama Nedir; çeşitli iç ve dış faktörlerden etkilenen cildin verdiği iltihabi reaksiyon ile ortaya çıkan bulguların tamamı şeklinde tanımlanabilir. Günümüzde artık oldukça sık rastlanan bu hastalığın nedenlerini ve tedavisini bilmek korunma konusunda oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Egzama Kimlerde Görülür?

 

Egzama Kimlerde Görülür? sorusuna kesin bir cevap verilememekle birlikte şunu söyleyebiliriz ki oldukça yaygın bir hastalıktır. Her yaştan insanda görülmekle birlikte en sık görüldüğü yaş grubu 30 – 50 yaş aralığındaki kadınlardır. Bebeklerde de bu hastalığa zaman zaman rastlanabilmektedir. Hastalık, takıntılı kişilik yapısına sahip bireylerde ve alerjik bünyeye sahip insanlarda daha sık görülür.

 

Egzama Belirtileri

 

Başlangıçta spesifik bir bulgu vermez. Belirtileri arasında ilk sırayı hastanın sürekli kaşınma isteği duyması gelmektedir. Rahatsızlık duyulan bölge kaşındığı takdirde zamanla kızarıklık, yüzeysel kepeklenme ve deride kalınlaşma ile birlikte pul pul dökülme ve kabuklu yaralar ortaya çıkar. Daha ileri  vakalarda bu bölgelerde sulanma, ağrı ve açık yaralar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen vakalarda kaşıntı sürekli bir hal alır ve giderek vücudun değişik yerlerine yayılır. Belirti verdiği zaman ivedilikle tedavisinin yapılması oldukça önemli bir unsurdur.

 

Vücutta Nerelerde Oluşur?

 

Vücutta Nerelerde Oluşur? Egzama vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte; en sık göründüğü bölgeler sırayla eller, saçlı deri, kulak arkaları, ağız ve burun kenarın, sırtta kürek kemiklerinin arası ve bacaklar olarak sıralanabilir. Diğer kaşıntılı hastalıklardan ayırıcı tanısı akşamları artan kaşıntı ile konulabilir.

Egzamanın Oluşma Nedenleri

 

Egzamanın Oluşma Nedenleri arasında en önemlisi stres faktörüdür. Bu nedenle de iş yoğunluğu, kaygı, stres ve endişe gibi durumlar nedeni ile egzama vakalarına daha sık rastlanmaktadır. Diğer faktör ise ise kimyasallar yani deterjan, parfüm vb ürünlerdir. Gün içerisinde sıklıkla elimizi attığımız saçlı deri ve yüz ilk belirti veren yerlerdir.

 

Egzama Tedavisi

 

Stres kaynaklı hastalıkların tedavisi zor olduğu gibi  Tedavisi de oldukça zor ve zaman alan bir süreçtir. Hasta olan birey öncelikle hastalık nedenlerini fark edebilmeli sonra tedaviye karar vermelidir. Hasta olmak kişiyi strese, stres ise hastalığın artmasına neden olur. İşte bu kısır döngü nedeni ile hastalık ilerlemeden erken tanısı ve tedavisi oldukça önemlidir. Tedavide öncelik kaşıntıyı önleyici ilaçlar ve kremlerdir. Egzama tedavisinde altta yatan herhangi bir başka problemin olup olmadığı da araştırılmalıdır. Stres kaynaklı vakalarda psikolojik destek de mutlaka alınması gereken faydalı bir süreçtir.

Egzama tedavisinde Öneriler

 

Egzama Tedavisinde Öneriler; tedavi sırasında farkında olmadan hastalıklı bölgeyi kaşımaya devam etmek hastalığın artmasına neden olur. Kaşıntı kesilse bile alışkanlık nedeni ile hasta bölgeyi kaşımak tedavi sürecine olumsuz etki eder. Stresi azaltmak tedaviye oldukça önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca cildin nemli tutulması çok önemlidir, egzama için uygun kremleri doktorunuza ve eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kolda çıkan kızarık, kabarcıklar ve sivilce görünümü başlıklı makalemizde kızarıklık, kolda sivilce ve Sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın