Egzama Nedenleri ve Tedavisi

Egzama nedir?

 

Egzema halk arasında bilinen mayasıl hastalığıdır. Ciltte kızarıklık içi su dolu keseciklerin oluşması , deride pullanma, sertleşme, kalınlaşma gibi durumlara yol açan deri hastalığıdır. Atopik dermatit diye bilinen bu hastalık kaşıntı ve yanmayı beraberinde getirir. Daha çok psikolojik nedenlerden ortaya çıkan egzama hayvandan insana geçmeside mümkündür. Egzama hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamakta ve doktorlar kesin olarak net bir bilgi verememektedir.

Egzama neden oluşur?

 

Egzama vücudun her bölgesinde oluşabilir. Daha çok eller , kollar , saçlı deri , kasık , burun kenarları , alında ve kulak arkasında belirmektedir. Egzama için kullanılan ilaçlar kolaylıkla sonuç vermektedir. Fakat egzamanın tekrar oluşmaması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Egzamanın belirtilerinin çoğu strese bağlıdır. Bunun dışında egzamadan korunmak için kimyasal maddelerden uzak durulması gerekir. Bu kimyasallar cildi tahriş ettiğinden egzamanın oluşmasında etkendir. Özellikle bayanlar temizlik yaparken eldiven giymesi sağlık açısından önemlidir. Egzama rahatsızlığı olan kişilerin yediği besinleri özenle seçmeleri gerekir. Bazı besinler egzama hastalığını arttırabilir. Özellikle sebze meyve ve kuru gıda kuru tohum ve kuruyemişler egzamanın oluşmasında ve artmasında etkili olur.  Hayvanlardan bulaşabilecek bir hastalık olduğundan hastalıklı hayvanlardan uzak durulmalıdır.

Egzama tedavisi

Eğer ellerde egzama varsa ya da daha önceden oluştuysa deterjan ve diğer kimyasallar ile temas ettirmeyiniz. Saç diplerinde problem varsa bitkisel şampuan kullanınız.

 

Egzamanın tedavisi mümkündür. Doktora başvurduğunuzda size büyük ihtimalle içerisinde kortizon bulunan kremlerden verecektir. Hastalığın çok ilerlemiş olması durumunda doktor ağızdan alınan ilaç tedavisi uygulayabilir. Bu ilaçlar antihistaminik ve kortizon içeren haplar olabilir. Egzama hastalığında enfekte olan bölgeyi çok fazla kaşımamak gerekir. Egzama sürekli olarak cildiniz de beliriyorsa kronik egzama rahatsızlığı olduğu söylenebilir. Kronik rahatsızlıklarda stresten uzak durmak , cildi temiz tutmak, uykusuz kalmamak ve kimyasallara temas etmemek gerekir.

Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Vücuttaki egzama olan bölgeleri sürekli olarak nemli tutmak hem kaşıntıyı önler hemde daha hızlı iyileşmesini sağlar. İltihaplı ve sulu egzamalarda antibiyotik kullanımı gerekebilir. Egzama hastalığında güneşin zararlı ışınlarından korunmak gereklidir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu kremleri kullanmak egzamanın güneşten olumsuz yönde etkilenmesini azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740