Egzersiz yapmanın sağlığımıza etkileri

saglikli-yasam

Egzersiz ve sağlık

Günümüzde toplumun egzersiz konusunda yeterince bilgiye sahip olmaması, fiziksel aktivitenin sağlık açısından öneminin farkedilemesi ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumda obezite dahil birçok kronik hastalığa neden olmaktadır. Egzersiz ve spor yapmak bizi birçok kronik hastalıktan korur. Ayrıca sağlıklı yaşam için gerekli olan fiziksel aktivitelerden biridir.

Çocuklarımıza ve gençlerimize sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için egzersiz yapmanın ne denli faydalı bir aktivite olduğunu onlara anlatmalıyız. Kalp damar hastalıklarından korunma, diyabet, osteoporoz gibi daha bir çok kronik hastalıkların önlenmesinde etkili rol oynamaktadır.

Sağlıklı bir insan vücudu yediği besinleri kolayca enerjiye çevirebilir. Yediğimiz besinlerin enerjiye çevrilmesi için vücudun besinleri yakması gerekmektedir. Eğer yediğimiz besinler enerjiye dönüşmez ise vücutta yağ dokusu oluşmaya başlar. Ayrıca kas dokusu kaybolmaya başlar. Böylece Obezite hastalığı meydana gelir.

Egzersiz yapmanın vücuda faydaları nelerdir?

Egzersiz yapmak vücutta oksijen alışverişini düzenleyerek oksijen alım kapasitesini arttırır. Vücutta oksijen kapasitesi yükseldiğinde birçok kronik hastalıktan korunmuş oluruz. Ayrıca hücrelerin daha fazla oksijen almasıyla vücut enerjisi artar.

Egzersiz yapmak bizi birçok kalp hastalıklarından korur. Kalbi kuvvetlendirir, kan dolaşımını dengeler, hipertansiyon riskini azaltır. Kandaki kötü kolesterol seviyesini azaltır. Vücuttaki yağların kontrollü bir şekilde azalmasını sağlar. Bağışıklık güçlendirir, sindirim sistemini düzenler, vücudu daha güçlü bir hale getirir. Kanser riskini ve tümör oluşumunu azaltır. Daha güçlü kemik oluşmasına neden olur ve en önemlisi stresten korunmak için yapılması gereken aktivitelerden biridir.

Egzersiz çeşitleri ve harcanan kaloriler

Aerobik dans: aerobik dans yaklaşık günde 1 saat yapıldığında 300 ile 800 arası kalori harcamayı sağlar daha düşük kilolu insanlarda daha az kalori, fazla kilolu insanlarda ise daha fazla kalori harcatır.

Bisiklete binme: bisiklete binme sindirim sistemini kolaylaştırır ve oldukça iyi kalori harcatır. Günde bir saat bisiklete binme ile ortalama 700-800 kalori harcanmış olur. Daha fazla kilolu kişiler daha fazla kalori harcayabilir.

Yürümek: yürümek diğer egzersiz çeşitlerine göre daha az kalori harcatır. Ancak yürümek strese iyi gelir ve birçok hastalığa karşı korur. Günde 1 saat yürüme ile ortalama 300-400 arası kalori harcanabilir.

Futbol oynama: futbol oynama yüksek derecede kalori harcatan spor aktivitesinden biridir. Bir saat futbol oynamak ile ortalama 500 kalori harcanır.

İp atlama: ip atlama yüksek düzeyde kalori harcatan bir egzersiz biçimidir. Günde 1 saat ip atlama ile ortalama 600-700 kalori harcanabilir. Ayrıca ip atlamak zayıflamak isteyenler için en önemli egzersizlerden biridir.

Egzersiz yapmaya başlamak için sabırsız olmamalı ve egzersiz yapma titizlikle devam ettirilmelidir. Egzersizin dozunu yavaş yavaş arttırmak oluşabilecek yorgunlukların ve vücut ağrılarının önüne geçer. Örneğin günde yarım saat yürümek ile başlanabilir, daha sonra bu süre yavaş yavaş arttırılabilir. Önemli olan düzenli, sürekli, uygun yoğunluk, süre ve ilerleyici olmaktır.

Egzersize başlamadan önce ilk 5 dakika ısınma hareketleri yapmak önemlidir. Yapacağınız ani bir hareketle kas yırtılması ve benzeri diğer olumsuzluklar gerçekleşebilir. Egzersiz yaparken terlemek vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Böylece ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı ve zinde bir hayat yaşamamızı sağlar.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Egzersiz yapmanın sağlığımıza etkileri (2 Yorum)

  1. öncelikle geçmiş olsun hafif tempo yürüyüş yapın (kendinizi fazla yormadan)

  2. Bel kayması var. Hangi egzersizler bana fayda sağlar ?


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740