Ekg Nedir?

elektrokardiyografi

Ekg Nedir?

Elektrokardiyografi, kısaca EKG, cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığıyla insan kalbinin ritmi, frekansı ve benzeri işlevlerini kağıt üzerine yazdırma işlemine denmektedir. EKG, kalbin uyarılması ve uyaranın iletilmesi sırasında kalbin karıncık ve kulakçığındaki kasılmalar sırasında ortaya çıkan elektriksel aktivitenin ölçülüp bir kağıt üzerine yazılması esasına dayanan bir muayene yöntemidir. Bu yazdırılan kağıda kalbin elektriksel haritası denilebilir. Elektrokardiyogram ise EKG cihazının kayıtlarına denilmektedir.

EKG Neden Kullanılır?

Öncelikle EKG, direk olarak kalbin çalışma şeklini yani kalbin kasılıp gevşeme şekillerini gösterir. Bu işlem ile kalbin ritim ve iletim bozuklukları belirlenebilmekte, koroner yetmezliği tanısı konulabilmekte, kalp duvarları kalınlaşması ve kalp boşlukları genişlemesi saptanabilmekte, elektronik kalp pilinin işlevleri incelenebilmekte, kalp ilaçlarının etkileri ve kalp dışı hastalıkların kalbe olan etkileri incelenebilmektedir. EKG genelde sağlık kuruluşlarına göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların kalp krizi teşhisi, kalpteki ritim bozuklukları teşhisi ve benzeri nedenlerle uygulanmaktadır. Kalp hastalığından şikayet eden hastalar ya da kalp hastalığı riski taşıyan kişilerde durumlarını incelemek amacıyla EKG işlemleri yapılır.

EKG Testi Nasıl Yapılır?

EKG cihazının her yere taşınabilir olmasından dolayı EKG testi her yerde yapılabilmektedir. Bu test için hastanın yapması gereken özel bir hazırlık yoktur; işlem acısız ve ağrısızdır, rahatsız edici değildir. EKG testi sırasında hasta sırt üstü uzanmalı, üzerinde bulunan çeşitli takılar çıkarılmalıdır. Hastanın el ve ayak bilekler açıkta olmalı ve bel üst bölgesi de açıkta bulunmalıdır. Elektrotların yapıştırılacağı bölgelere bu test için kullanılmakta olan jel ya da alkol, pamuk ile uygulanır ve elektrotlar göğsün ön kısmına, kollara ve bacaklara yapıştırılmalıdır. Elektrotların yapıştırıldığı bölgelerde hafif bir ağrı ya da kızarıklık hissedilebilmektedir. Test sırasında hasta konuşmamalı ve hareketsiz olmalıdır. EKG testi ortalama 5-10 dakika sürmektedir. EKG testi herhangi bir risk barındırmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740