Ekinezya’nın Sağlığa Faydaları

EKİNEZYA

Kirpi başı otu ve erguvani olarak ta bilinir. İnsanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Gövdesi kalın ve tüylü dür. Görüntüsü papatya çiçeğini andırır.  Eflatun renkte çiçekleri vardır.

Ekinezyanın kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. Kızılderililer tarafından yılan sokmalarında kullanıldığı bilinmektedir. 18. Yüzyılda hastanelerde ağrı kesici ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

 

Ekinezya yaprakları ve çiçekleri gün doğmadan toplanır. Kurutularak çay olarak kullanılmak üzere hazırlanır. Ekinezyanın çay dışında ilaç firmaları tarafından pastilleri , tablet ve şurupları yapılır. En yaygın kullanılan şekli çay olaraktır.

Rahatsızlık esnasında günde 2 defa kullanılır.  2 haftadan fazla sürekli kullanmak sakıncalı olabilir.

EKİNEZYANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi semptomlarda etkilidir. Ekinezya kış başlamadan önce 10 gün kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış aylarında soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır.

Sinüzit ve nezle gibi semptomlarda etkilidir. Vücudun savunma sistemini virüslere karşı güçlü hale getirir. Ayrıca haricen kullanıldığında egzama , çıban , kesik , yara , sedef, sivilce ve kurdeşen gibi durumlarda kullanılabilir.

Ekinezyanın fazla kullanımı mide bulantısı yapabilir. MS hastaları , hamileler , allerjisi olanlar  ve kronik ağrıları olanlar için kullanımı sakıncalı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740