Eklemlerde Kireçlenme (Osteoartrit)

Osteoartrit nedir?

Eklemlerde kireçlenme neden olur?

 

Tıp dilinde osteoartrit , halk arasında kireçlenme olarak bilinir. En fazla diz eklemlerinde görülen kireçlenme , daha sonra boyun ve el kemiklerinde görülür. İki kemik arasında hareket kolaylığı sağlayan kıkırdak yapının bozulması sonucu kemiklerin birbirine sürtünmesi ile oluşan kemik tahribatıdır. Kıkırdak yapının zarar görmesi sonucu hareket kısıtlılığı , eklemlerde ağrı, fazla hareket sonucu eklem yerlerinde ödem ve şişlik oluşur. Kemiklerin birbirine sürtünmesi kemik yapısında bozulmalara neden olabilir.

Kireçlenme teşhisi nasıl konur?

Kireçleme teşhisi magnetik rezonans (MR) çekimi ile belirlenebilir. Kireçlenme hastalığının belirtileri teşhis edilmesinde kolaylık sağlar. Kişinin kendisi tarafından kemiklerin birbirine temas ettigi farkedilebilir. Eklemlerde kireçlenme olduğunu teşhis etmek için diğer bir yöntem ise bilgisayarlı tomografi (BT) çekimidir. Kemik yapısı ve eklem yerlerindeki bozukluklar incelenebilir.

Osteoartrit belirtileri nelerdir?

Kireçlenme belirtilerinde en yaygın görülen ağrı oluşmasıdır. Eklem yerlerinin aşırı zorlanması ve spor yaptıktan sonra aşırı yanma ve ağrı oluşması kireçlenme belirtisi olabilir. Spor esnasında vücut sıcak olduğu için fazla fark edilemeyebilir. Ancak spordan veya yürüyüşten sonda özellikle dizlerde ağrı, yanma ve şişlik oluşuyorsa kireçleme olduğu anlamına gelebilir.

Kireçlenme nasıl ve kimlerde oluşur?

Kireçlenme genetik yatkınlığı bulunan ve fazla kilolu kişilerde daha fazla görülür. Fazla kilolar özellikle diz eklem kıkırdağına baskı yaparak tahrip olmasına neden olur. Fazla kilolu kişilerde kireçlemenin vermiş olduğu olumsuz etkiler daha fazla hissedilir. Ağrılar ve yanmalar daha şiddetli olabilmektedir. Kireçlenmeler yapıya bağlı olarak görülebilir. Romatizmal ağrılar kıkırdak yapısını etkileyebilir ve kireçlenmeye neden olabilir. Eklem yerlerinde kasların zayıflığı ve damar tıkanıklığı , kıkırdağın sağlığı için gerekli olan maddeleri kan yoluyla alamaması sonucu yapısı bozularak kireçlenmeye neden olabilir. İleri yaştaki kişilerin yaşlanmaya bağlı oluşan kıkırdak bozuklukları kireçlenmeye neden olur.

Osteoartrit (Kireçlenme) tedavisi

Kireçlenme tedavisi günümüzde bulunmamaktadır. Ameliyat veya ilaç tedavisi uygulanamaz. Sadece ağrıların azaltılması için antienflamatuar ağrı kesiciler verilmektedir. Birde eklem ve kıkırdak yapısının oluşmasını sağlayan glucosamin, kondroitin, kalsiyum ve magnezyum içerikli vitaminler ile kemiklerin ve eklem yerlerinin beslenmesini sağlayabilir ve ağrıları hafifletebilirsiniz. Kireçlenmeden kaynaklanan ağrıların hafiflemesi ve kemik yapısının bozulmaması için bazı önlemler alınabilir. Aşırı kilolu kişilerin mümkün olduğu kadar kilo vermeleri gerekir. Aşırı kilolu kişilerde diz eklemlerine fazla yük binmesi ağrıları artırmakta ve kemik yapısına daha çok zarar vermektedir. Egzersizlere önem verilmelidir. Düzenli egzersizler vücut sıhhati için çok önemlidir. Kireçleme olan bölgelerde fazla zorlamadan egzersiz hareketleri yapabilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

Eklem yerlerinde kireçlenme olan hastalara öneriler

Düzenli egzersiz yapmak .

Kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Aşırı kilolardan kurtulmak gerekir.

Kireçlenme olan bölgeye sıcak uygulama yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Eklem yerlerini zorlayacak hareketlerden kaçının.

Ortopedik dizlik , tabaklık ve boyunluk kullanabilirsiniz.

Boynunda kireçlenme olan kişiler için ortopedik yastıklar tercih edilmelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklemlerde Kireçlenme (Osteoartrit) (9 Yorum)

  1. Dizlere uygulanan pahalı iğneler var tavsiye ediyormusunuz.

  2. Kireçlenme yüzünden ameliyat olanlar çok memnun değil sanırım.

  3. Eklemlerdeki Kireçlenme için balık yağının iyi geldiğini duydum

  4. Şimdiki ihtiyarlar yan gelip yatmaktan eklemleri bozuluyor, akşama kadar yatıp akşam kalkınca oram ağrıyor buram ağrıyor.

  5. Ben sirkenin diz ağrılarına iyi geldiğini duydum, duyan eden kullanan var mı varsa nasıl sonuç alındı.

  6. Kolumu hareket ettirdiğimde kütür kütür ses geliyor, yaşım 43 acaba kireçlenme midir?

  7. Diz ağrıları için kendi yaptığım alabalık yağını kullanıyorum müthiş tavsiye ederim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740