El-Ayak-Ağız Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI

 

El ayak hastalığı özellikle 5 yaş altı çocuklarda ateş , halsizlik , iştahsızlık ve sinirlilikle başlar. Çocukların ağzının içinde aft benzeri yaralar oluşmaya başlar. Boğazlarda kabarcıklar oluşur. Ellerde ve ayaklarda kabarcıklar oluşur. Çocuğun poposunda ve ağız kenarlarında nokta nokta kızarıklık belirmeye başlar.

 

Bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuktan çocuğa bulaşabilir. Özellikle yaz aylarında ve sonbaharda kendini gösterir. Virüslerin yol açtığı hastalık yüksek ateş ile seyreder.

Tedavisi:

Hastalık kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak çocuğun rahatlamasını için kızarıklık ve kabarcık olan bölgelere rahatlatıcı krem ve losyonlar kullanılabilir. Görüntüsü su çiçeğini andırır. Kaşıntıyı azaltmak için kaşıntı giderici kremler kullanılabilir. Yüksek ateş için ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Ağız içi yaralarının çocuğu çok rahatsız ettiği ve yemek yememe problemi yaşattığı için ağız içine ağrıyı dindirecek solüsyonlar kullanılabilir. Önleyici bir aşı bulunmadığından el ayak hastalığının önlenmesi sadece hijyen kuralları ile gerçekleşebilir.

El ayak hastalığı virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda görüldüğü için çocuklara temizlik ve hijyen eğitimi verilmelidir. Eller çok iyi bir şekilde yıkanmalı ve durulanmalıdır. Çocuklarda el yıkamayı eğlenceli bir hale getirerek bu alışkanlık çocuklara iyice öğretilmelidir.

Hastalıktan tamamen kurtulduktan sonra çocukların kullandığı eşyalar , elbiseler , oyuncak vb. ürünler iyice temizlenmelidir ve dezenfekte edilmelidir.

Hastalık ortalama bir hafta sürebilir. Hastalık belirtilerini gösterdiği anda hasta olan çocuk izole edilmelidir. Evde başka çocuk varsa uzak tutulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740