El Bileğinde Ganglion Kisti Nedir?

El Bileğinde Ganglion Kisti 

El Bileğinde Ganglion Kisti 

Ganglion kisti el bileğinde bulunan tendon kılıfları veya eklem kapsülündeki şeffaf sıvıyla dolu keseciklere denir. Bu kistler el bileğinin ön yüzünde, sırtında, parmak eklemlerinde ve parmak tabanında meydana gelir. Ganglion kisti erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Genellikle 20 ile 40 yaşları arasında görülse de, çok nadir olarak 10 yaş altı çocuklarda da rastlanabilir.

El bileği kisti bir tane büyük olabilirken, küçük küçük olarak birden fazla da meydana gelebilir. Ganglion kistleri zararlı değildir. İyi huyludurlar ve yayılma özelliği göstermezler. Ganglion kistinin neden oluştuğu bilinmemekle beraber, darbe sonucu eklemlerdeki dokunun bozulduğu ve buna bağlı olarak küçük kistlerin oluşup, bunların da birleşerek ganglion kistini oluşturduğu düşünülmektedir. Ganglion kisti genellikle 2,5-3 cm civarındadır. Boyutları değişkenlik gösterebilir. Büyüme görüleceği gibi tamamen kaybolma da gözlenebilir.

Belirtileri

Ganglion kistinin sık rastlanan belirtileri uyuşma, kaslarda zayıflık ve karıncalanma hissidir. Genelde ağrıya sebep olmaz. Fakat kist sinirlere yakın bir bölgedeyse, sinir uçlarına baskı uyguladığından dolayı ağrı meydana gelebilir. Eklemler hareket ettikçe ağrı şiddetlenebilir.

Ganglion Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

El bileğindeki gonglion kisti uzman bir doktor tarafından yapılan fiziki muayenede tespit edilebilir. Kistin durumunun şiddetine göre MR ve röntgen gibi testler de yapılabilir. Buna ek olarak yine bir hekim eşliğinde yapılan ışık testiyle de tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmamız sağlanabilir.

Tedavisi

Gonglion kistinin tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki, kistin bulunduğu bölgenin dinlendirilmesidir. Bu dinlenme yöntemi demir bir atel bileklikle sağlanmaktadır. Dinlenme sonrası kistlerde küçülme oranı çok yüksektir. Eğer dinlenmeyle küçülme sağlanamamışsa tekrarlama olasılığı yüksek olduğundan, pek tercih edilmeyen bir yöntem olsa da içeride bulunan sıvı, hekim tarafından enjektörle çekilebilir. Kist hayatı olumsuz yönde etkileyecek kadar büyüyüp, ağrı arttığında cerrahi yöntemlere başvurularak kist oradan çıkartılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740