Emzik Temizliğinin Önemi!

EMZİK TEMİZLİĞİ

Bebekler her anne baba için çok değerli varlıklardır. Bebeğinizin sağlığı için hijyene çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bebeklerin en çok kullandıkları malzeme olan emziklerin temizliği titizlikle yapılmalıdır. Emzik yapısı toz ve zararlı mikroorganizmaları bünyesinde barındırdığı için bebeklerde hastalığa neden olan etkenlerdendir. Emzikler yere düştüğünde tekrar bebeğin emziği emmesi yerlerdeki yabancı maddelerin bebeğin ağız yolundan vücuduna girmesine neden olur. Bu yüzden emzikler emzik saklama kutusunda kalmalı , ihtiyaç olduğunda çıkarılıp kullanılmalıdır.

Yalancı emzik temizliği nasıl yapılır?

Emzik temizliğinde en etkili yöntem emziklerin kaynatılmasıdır. Emzik günlük kaynatılmalı ve zararlı olabilecek yabancı maddelerden arındırılmalıdır. Emzik mümkün olduğunca açıkta tutulmamalıdır. Emzik saklama kabı ile taşınmalı ve muhafaza edilmelidir. Yere düşen emzik mutlaka temizlenip bebeğe verilmelidir. Emziklerin temizliği elle yapılmamalıdır. Ellerdeki mikroplar emziğe geçebilir. Küçük fırça yardımı ile emzik temizlenmelidir.

Özellikle halılarda bulunan kimyasal boyalı kıllar emzikler yere düştüğünde anında emziğe yapışır. Emzikten kolay çıkmayan bu kıllar bebeğin vücuduna girebilir. Bebek vücudu bu kimyasallara tepki olarak allerjik reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden yere düşen emziklerin kesinlikle temizlenmeden bebeğe verilmemesi gerekir. Özellikle kauçuk emzikler daha fazla yabancı madde bünyesinde barındırır. Kauçuk emzik kullanan anneler, emzik temizliğinde daha titiz davranmalıdır.

Bebeklerin emzikleri hijyen açısından 1 veya 2 haftada bir değiştirilmelidir. Bakteriler emziklerin temizlenmeyen en kıyı yerlerinde barınabilir. Yeni alınan emzikler bebeğe emzirilmeden önce mutlaka kaynatılmalıdır. Temizlik esnasında sabun kullanılması önerilmemektedir. İyi durulanmadığı takdirde sabun kalıntıları bebeğe geçebilir ve rahatsızlık verebilir. Sabun kokusu kalan emzikleri bebekler emmeyebilir.

Bebekleri emzik emmeye alıştırmak için emziğe tatlı besinler sürülerek bebeğin emziğe alışması sağlanır. Ancak tatlıya bulaştırılan emzik yapışkanlığı artarak bünyesinde bakteri barındırması daha kolay hale gelir. Tatlıya bulaştırılan emzikler özenle temizlenmelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740