Emzirme Döneminde Göğüs Ucu Çatlakları

Göğüs ucu çatlakları neden oluşur?

Göğüs ucu çatlakları, emziren bayanlar için oldukça acı verici bir durumdur. Her 3 anneden 2 si göğüs ucu çatlakları ile karşı karşıya kalmaktadır. Göğüs uçlarının çatlamasına neden olan en büyük etken emzirme pozisyonudur. Bebeğinizin emzirme pozisyonunu çok iyi ayarlamanız gerekir. Emzirilirken rahat olmayan bebek anne göğüs ucunu tahrip edebilir. Anne göğsünün bebeğin ağzına tam olarak oturması gerekir. Anne göğüs ucundaki kahverengi bölge bebeğin ağzına tam verilmelidir.

Göğüs ucu çatlaklarının diğer nedeni ise göğüs ucundaki kuruluktur. Anne göğüs ucunun yeterince nemli olmaması çatlaklıklara neden olabilmektedir. Bunu önlemek için bebek sık sık emzirilmeli ve pamuklu sütyen kullanılmalıdır. Mümkünse göğüs koruyucu pedler kullanılmalı ve çatlamalar önlenmelidir.

Anne göğüs ucundaki kahverengi bölgenin kendi kendini onarma özelliği bulunmaktadır. Kahverengi bölge vücut tarafından üretilen özel maddelerle bakteri ve diğer zararlı maddelerden sürekli olarak korunmaktadır.

Göğüs ucu çatlaklarına karşı alınacak önlemler

Anne göğüs ucu çatlaklarına karşı nemlendirici krem kullanılarak önlem alınabilir. Anne göğüs ucu için en uygun krem lanolin etken maddeli kremlerdir. Lanolin maddesinin nemlendirici, yumuşatıcı ve besleyici özelliği bulunmaktadır. Her emzirme sonrasında göğüs üç kısmına sürülmeli ve emzirmeden önce yıkanmalıdır. Krem anne göğüs ucuna tarafından emildiğinden yıkanmasına gerek kalmayabilir ancak siz yinede yıkayın. Çatlak oluşmasını önlemek için günde 3 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer çatlak oluşumu var ise kullanımını 2 veya 3 katına çıkarabilirsiniz.

Göğüs ucu çatlaklarına karşı göğüs koruyucu pedlerden alabilirsiniz. Sentetik ve emzirme dönemi için uygun olmayan sütyenler anne göğüs ucunun çatlamasına neden olabilmektedir.

Bebeğinizi emzirirken göğüs ucundaki kahverengi bölgenin bebeğin ağzına tamamen oturmasını sağlayınız. Bebek emdiği zaman göğüs ucu kendiliğinden nemlenecek ve yumuşayacaktır. Bebeğiniz sadece göğüs ucu kısmını emdiği zaman diğer açıkta kalan bölgeler kurur ve çatlamalar oluşur. Ayrıca anne göğüs ucunun tam olarak almayan bebek sağlıklı bir şekilde ememez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Emzirme Döneminde Göğüs Ucu Çatlakları (1 Yorum)

  1. Arkadaşlarım ve bazı yakınlarım göğüs ucu çatlaklarından çok şikayetçi. Doğumdan beri emzirdikten sonra sütümle siliyorum ve göğüs ucu çatlağı için olan kremlerden kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım şimdiye kadar.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740