Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Emzirme döneminde ilaç kullanımı

 

Emzirme hem anne hemde bebek için büyük önem taşır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimi ve sağlıkları daha iyi olmaktadır. Anne sütünün içeriği bebekler için önemlidir. Emziren annelerin yediği ve içtiği her şey süte geçmektedir. Bu yüzden emziren anneler beslenmesine ve ilaç kullanıma dikkat etmeli ve bebeğe zararlı olabilecek besinleri ve ilaçları kullanmamaları gerekir.

Emzirme döneminde annelerin dikkat etmesi gereken hususlar arasında belki de en önemlisi ilaç kullanımıdır. İlacın içeriğindeki maddeler direk olarak süte geçtiğinden bebek için zararlı olabilir. İlaç veya bitkisel ürünleri kullanmadan önce bebeğe zararlı olup olmadığı ve sütün azalıp azalmayacağı konusunda gerekli bilgi öğrenilmelidir. Bitkisel dahi olsa bile bebek için zararlı olabilecek türler bulunmaktadır.

Emziren annelerin mümkün olabildiğince ilaç tedavisinden uzak durmaları tavsiye edilir. Kullanılacak ilaçlar doktor tarafından belirlenmelidir. Emziren anneler herhangi bir hastalıktan dolayı doktora başvurduklarında, doktora bebek emzirildiği bilgisi verilmelidir.

Emziren anneler ağrı kesici olarak sadece parasetamol içeren ilaçları kullanabilirler. Diğer ağrı kesiciler sütü azaltabilir ve bebeğe zararlı olabilir. Grip ve soğuk algınlığı ilaçları , depresyon ilaçları , doğum kontrol hapları , zayıflama ilaçları, migren ilaçları ve bazı ağrı kesici türleri süt miktarını azaltmakta ve bebek için zararlı olabilmektedir.

Grip ve soğuk algınlığı için kullanılacak ilaçlar anne sütünü azalttığı için kullanımı önerilmemektedir. Emziren annelerin süt yapan metabolizması bebek için zararlı olabilecek maddelerle karşılaştığında önlem amaçlı sütü azaltmaktadır. Bu durum insan vücudunun en güzel özelliklerinden biridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740