Enginar’ın Sağlığa Faydaları

ENGİNAR

Latince adı cynara scolymus dur. Boyu 2 metreyi bulan mor renkli çiçekleri olan bir bitkidir. Çiçekleri sebze, yaprakları ilaç olarak kullanılır. Sebzelerin içinde insan sağlığı için önemli olanları arasındadır. Enginar ılıman iklimde yetişen , derin köklü, suyu ve gübreyi seven ve 10 yıla kadar canlı kalabilen bir sebzedir. Günümüzde yemek ve salata olarak tüketilmektedir. Enginarın insan sağlığı açısından önemli bir yeri vardır. Enginar gövdesi vücut için son derece önemli bir organ olan karaciğeri temizler. Yaprakları ise çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır.

 

Çiçeklerinin belli bir kısmı yemek ve salata olarak tüketilir, yaprakları ise suda kaynatılarak ilaç olarak tüketilir.

Enginarın faydaları

Karaciğere zarar vermeden safra akımını artırır ve karaciğerde kan akımını artırarak bazı hastalıkların iyileşmesini sağlar. Enginar karaciğer ve safra kesesinin çalışma faaliyetlerini artırarak mide ağrısı, bulantı, gaz oluşumu ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları azaltır. Damar sertliği ve kandaki yağ oranını dengeler. Safra kesesinde taş oluşumunu veya oluşmuş taşın büyümesini engeller.

Enginarın en önemli faydası karaciğeri temizleyip fonksiyonlarını artırmasıdır. Karaciğerin sağlıklı olması halinde vücuttaki pis kan temizlenmiş olur. Kandaki yabancı maddelerin karaciğer tarafından daha fazla temizlenip dışarı atılmasını sağlar. Karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

Safra salgısını artırarak sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlık ve gaz oluşumunu engeller. Yediğimiz besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

Kolestrol seviyesini dengeler. Karaciğer yağlanması sonucu yükselen kolestrol değerini dengede tutar. Karaciğer yağlanmasını önleyerek damarlarda oluşabilecek tıkanmaları engeller.

Midesinde ağrı ve yanma şikayeti olanlar için enginar tavsiye edilir. Reflü ve gastrit sorunu olanlar enginarın şifasından faydalanabilir.

Enginarın gövdesi (enginar kalbi diye bilinir) özellikle yemek ve salata yapımında kullanılmaktadır. Sağlık açısından yaprakları daha şifalıdır. Enginar yaprakları ilaç yapımında ve bitkisel takviye kapsüllerinde kullanılır.

Ayrıca enginarın eskiye dayalı cinsel güç artırıcı etkisi bilinmektedir. İdrar söktürücü etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Enginarın tüylü kısmından elde edilen çayla saçlarınızı güçlendirmek için yıkayabilirsiniz.

30 gr kurutulmuş enginar yaprağı 1 litre suda kaynatılarak günde 2-3 bardak içilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740