Epigastrik Ağrı Nedir, Nasıl Rahatlatılır?

Epigastrik Ağrı Nasıl Rahatlatılır?

Midede ağrı ve yanma, karın alt bölgesinde ağrı, sırta ve bel bölgesine vuran ağrı  hissediyorsanız, epigastrik ağrı yaşıyorsunuz demek olabilir. Sebebe bağlı olarak, doktorunuzun yardımı ile tıbbi olarak tedavi edebilirsiniz. Bazı ev ilaçları size de rahatlama sağlayabilir. Örneğin rezene, anason ve ıhlamur çayı karın bölgesini rahatlatır. Yaşam tarzınızı değiştirmek sadece epigastrik ağrılarınızı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda genel olarak daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Semptomların epigastrik ağrı olup olmadığını belirleyin.

Çoğu insan zaman zaman bir karın ağrısı çeker, bu nedenle belirtilerinizin epigastrik ağrı olduğundan emin olmanız gerekir. Karnınızın üst kısmında, kaburgalarınızın hemen altında ağrı hissedeceksiniz. Genellikle yedikten sonra ya da yemekten sonra çok erken yatarsanız oluşur.

  • Epigastrik ağrı genellikle karın bölgesinde şişlik, bel ağrısı, mide bulantısı ve ağrınız gibi diğer semptomların yanında ortaya çıkar.

Antasitler deneyin. Epigastrik ağrınızı hafifletmek için kullanabileceğiniz çeşitli tipte antasitler vardır.

Kalsiyum karbonat içeren emilen ilaçlar ve onların jenerik formları Lansoprazol, Pantoprazol, omeprazol, esomeprazol, ranitidin ve famoditin semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca rennie tb, talcid tb vb. çiğneme ilaçları rahatlama sağlar.

Diğer yandan günlük içilen proton pompası inhibitörleri koruyucu görevi görür. İlaçları ne zaman alacağınıza ve ne kadar süreceğine dikkat edin.

Bir reçete için doktorunuza danışın. Reçetesiz satılan ilaçlar size yardımcı olmazsa, doktorunuza başvurun. Sizin için reçeteli bir antasit reçete edebilirler ki bu daha güçlüdür ve ağrınızı daha iyi rahatlatabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740