Eritretin jel nedir? Ne işe yarar?

eritretin-jel

Eritretin jel

Eritretin jel akne tedavisinde kullanılan, açık sarı renkte ve alkol kokulu bir kremdir. Hafif ve orta şiddetli olan akne tedavisinde kullanılır. Özellikle inflamasyonlu ve inflamasyonsuz lezyonların tedavisinde etkili olur.

Eritretin jel içeriğinde eritromisin, tretinoin ve yardımcı maddeler bulunmaktadır. 1 gram eritretin jel içerisinde 40 miligram eritromisin ve 0.25 miligram tretinoin ve diğer yardımcı maddeler bulunur.

Eritretin jel yüzde ne kadar kalmalı?

Eritretin jel kullandıktan sonra cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir. İnce tabaka halinde sürülecek olan eritretin jelin yıkanmasına gerek kalmayacaktır. Ancak bir sonraki kullanımda cilt, tahriş etmeyen sabun ve jeller ile temizlenmelidir.

Eritretin jel sivilce izlerine iyi gelir mi?

Sivilce ve akne izleri sivilce ve aknenin oynanması, patlatılması ve diğer işlemlere maruz kalması ile ciltte oluşan çukurluklardır. Eritretin jel ile tedavi edildiğinde ve sivilceler patlatılmadığında iz kalma durumu söz konusu değildir. Eritretin jel özellikle sivilce izlerinin iyileşmesi için kullanılmaz sadece akne tedavisinde etkili olmaktadır.

Eritretin başlangıç dozu olarak Akşamları bir defa kullanılması yeterlidir. Akne oluşumunun durumuna göre tedavisi ve dozu artırılabilir ve azaltılabilir. Akne oluşumunun azalması ile birlikte tedavinin iki günde bir olarak uygulanması önerilir.

Eritretin jel uygulama sıklığı hastada rahatsız edici reaksiyonları göz önünde bulundurulacak şekilde doz uygulanır. Ayrıca eritretin jel kullanımı kişinin hassas bünyesi göz önünde bulundurularak uygulanmalıdır.

Eritretin jel kullanımında hastaların en iyi şekilde tedavi edilebilmesi için gerekli olan hassasiyet gösterilmelidir. Eritretin jel kullanacak hasta yaşayabileceği reaksiyonlar konusunda bilgilendirilmelidir. Hastaların aşırı kullandığında iyileştirmeyecegi gibi ciltte reaksiyonu artırabileceği konusunda uyarılmalıdır. Eritretin jel kullanımında en iyi sonucu alabilmek için en az iki veya üç ay süreyle kullanımı önemlidir. İyileşme tedaviye başladığından itibaren bir ay sonrasında kendini gösterir. 3. ayın sonuna doğru iyileşme tam olarak görülebilir. Bu süre içerisinde iyileşme sağlanırsa tedavi azaltılabilir. Yani iki günde bir veya üç günde bir uygulamaya geçilebilir.

Eritretin jel kullanım şekli

Eritretin jel temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır. Cildin temizlenmesi için sabun veya temizleme jeli gibi ürünler kullanılabilir. Ayrıca bu ürünlerin kullanımı akne oluşumunu azaltabilir ve akne tedavisine yardımcı olabilir. Eritretin jel kullanırken dudak, burun ve göz gibi hassas bölgelere uygulamaktan kaçınılmalıdır. Göze kaçma durumunda bol su ile yıkanmalıdır.

Eritretin jel kullanımı esnasında herhangi bir reaksiyon ile karşılaşırsanız eritretin jel kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışınız.

Eritretin jel diğer tedavi edici kremler ve losyonlar ile birlikte kullanılabilir. Ancak tedaviyi kendiniz değil doktorunuz belirlemelidir.

Eritretin jel kullanılamayacak durumlar

Eritretin jel uygulanacak bölgede egzama, gül hastalığı ve benzeri cildi tahriş eden hastalıklar varsa eritretin kullanılmamalıdır. Ayrıca gebelikte, gebe kalmayı düşünenlerde ve emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

Eritretin jel kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Eritretin jel kullanımı öncesinde cilt üzerinde ufak bir bölgede denenmelidir. Kullanıldığından itibaren herhangi bir kızarıklık kaşıntı karıncalanma gibi problemler ortaya çıkarsa eritretin jel kullanılmamalıdır.

Eritretin jel kullanırken gözlere, ağıza, burun deliklerine ve yara olan bölge varsa o bölgelere temas ettirilmemelidir.

Eritretin jel kullanırken parfümünü veya alkol içeren ürünler ile birlikte aynı anda kullanılmamalıdır.

Eritretin jel kullanımı başlandığında tedavinin aksine lezyonlarda herhangi bir kötüleşme olursa tedavi bırakılmalı ve öneren doktora danışılmalıdır.

Eritretin jel kullanılmaya başlandığında güneş ışınları ve diğer ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Eritretin jel kullanımından önce güneşe maruz kalınır ve güneş yanığı oluşursa güneş yanığı oluşan bölgeye uygulanmamalıdır. Bu durumda yanıkların iyileşmesi beklenmelidir.

Eritretin jel kullanımı esnasında ishal olunursa doktora danışılmalıdır. Ayrıca karın ağrısı ve diğer bağırsak bozuklukları yaşanması durumunda tedavi bırakılmalı ve doktora danışılmalıdır.

Eritretin jel içerisinde bulunan yanıcı maddelerden dolayı eritretin jel sürüldüğünde sigara içilmemeli ve ateşe yaklaşılmalıdır.

Eritretin jel kullanımı esnasında başka bir hastalıktan dolayı ağız yoluyla antibiyotik almak durumunda kalırsınız doktorunuzu eritretin jel kullanımı hakkında bilgilendirmelisiniz.

Eritretin jel yan etkileri

Eritretin jel kullanımı esnasında görülen en yaygın yan etkiler; sürüldüğü bölgede ağrı ve döküntü oluşmasıdır. Bunun dışında yaygın olarak cilt kuruluğu yanma hissi kaşıntı ve pullanma yapabilmektedir. Seyrek olarak ise bağırsak bozuklukları karın ağrısı ve alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Ayrıca cilt üzerinde ödem ve cilt renginde değişiklikler görülebilmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740