Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik çiftlerin en büyük sorunları arasında gelir. Cinsel isteksizlik en çok kadınlarda görülürken erkeklerde kadınlara oranla daha az görülür. Erkeklerde cinsel isteksizliğin en büyük nedeni psikolojik sorunlardır. Kişinin ruh hali davranışlarını etkilediği gibi cinsel sorunlara da neden olabilir. Toplumda her 5 erkekten 1 inde cinsel isteksizlik görülebilir. Kadınlarda ise bu oran daha fazladır. Erkeklerdeki cinsel isteksizlik, psikolojik nedenlerin yanı sıra cinsel isteksizliği oluşturabilecek diğer başlıca unsurlar vardır.

Evliliğin ilk zamanlarında erkeklerdeki testesteron hormonunun yüksekliği ile birlikte sürekli cinsel ilişkide bulunma isteği oluşur. Testesteron hormonunun yüksek olduğu zamanlarda çok fazla cinsel ilişkide bulunmak erkek için yaş ilerlediğinde sorun olabilir.  İleriki yıllarda testesteron hormonu seviyesinin azalması ile birlikte erkeklerdeki cinsel istek çok fazla azalabilir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri ve çözümleri

Yaşlanma

Yaşlanma, erkeklerdeki testesteron hormonunun azalmasına neden olur. Testesteron hormonunun azalması ile birlikte sertleşme sorunu da yaşanabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak cinsel isteksizliğin azalması konusunda yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Cinsel istek arttırıcı diye eczanelerden alınan ilaçlar cinsel isteği etkilemez,  sadece cinsel organın daha fazla sertleşmesini sağlar.

Sigara ve alkol

Sigara, cinsel organın sertleşmesini etkiler ve cinsel isteği azaltır. Sigara içen kişilerde yorgunluk ve halsizlik kronik hale gelir. Kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesi cinsel isteğin azalmasına neden olur. Sigara cinsel organın sertleşmesini sağlayan damarların tıkanmasına neden olur. Böylece cinsel isteksizlik ile birlikte sertleşme sorunu da yaşanır. Alkol ise vücudun hormon dengesinin bozulmasına ve testesteron hormonunu azaltarak cinsel isteksizliğe neden olur. Aşırı alkol kullanan kişilerde ilerleyen yaşlarda cinsel organda sertleşme sorunu yaşanması muhtemeldir.

Fazla kilolar

Fazla kilolar insanları psikolojik olarak bazı aktivitelerden uzaklaştırır. Kişinin kendisini beğenmemesi ve karşısındaki partnerinin de beğenmediğini hissetmesi durumunda cinsel açıdan isteksiz olurlar. Fazla kilolardan dolayı cinsel isteksizlik yaşamak psikolojik nedenler arasındadır. Psikolojik destek alarak fazla kilolardan dolayı oluşan cinsel isteksizliği yenebilirsiniz.

Şeker hastalığı

Günümüz yaşantısında şeker hastalığı gittikçe artmaktadır. Şeker hastalığında şeker seviyesinin yükselmesi vücudun bazı bölgelerinde harabiyete neden olur. Şeker seviyesinin sürekli yüksek olması cinsel isteksizliğe ve cinsel organın sertleşme problemine neden olabilmektedir.

Depresyon ve stres

Kişideki ruh hali cinsel ilişki dahil diğer tüm aktiviteleri olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı  Stresli ve depresyonda olan kişilerde cinsel istek azalır. Ayrıca depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar cinsel isteği azaltmaktadır.

Kötü anılar

Çocukluk döneminde yaşanmış olan cinsel istismar ve taciz kişide olumsuz etki bırakabilir. Çocuklukta yaşanan ve unutulmayan kötü anıları cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Kronik hastalıklar

Kronik hastalıklar arasında cinsel isteksizliğe en çok neden olanlar; şeker hastalığı, kalp hastalığı, tiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve ruhsal hastalıklardır. Kronik kalp hastalığı bulunan kişilerde sertleşme sorunu yaşanabilir. Sertleşme sorunu yaşayan kişilerde cinsel ilişki isteği azalır. Tiroid bezi hastalığı ve böbrek hastalığı bulunan kişilerde aynı şekilde cinsel isteksizlik meydana gelir.

Partnerin isteksiz olması

İlişki esnasında çiftler karşılıklı olarak mutlu olamadığı durumlarda cinsel ilişki gerçekleşir. Kadınlar cinsel açıdan isteksiz olduklarında veya cinsel ilişki esnasında mutsuz olduklarında vajinada kuruluk oluşur. Kadının mutlu olmadığı ilişkide erkeği psikolojik olarak etkiler ve cinsel isteksizliğe neden olur. Bu yüzden cinsel ilişkide partnerlerin birbirinden memnun kalmaması cinsel isteksizliğe neden olur.  Ayrıca çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler cinsel ilişkiye sıcak bakmayabilir. Aynı zamanda kadınlardaki gebelik korkusu erkeği kendilerinden uzaklaştırmaya sebep olur.

Eşler arasındaki huzursuzluk

Erkeğin eşinden fiziksel olarak memnun olmaması cinsel açıdan isteksizliğe neden olur. Cinsel ilişkide fizik oldukça önemlidir. Erkekte oluşan cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden biri de budur. Erkeğin eşini fiziksel olarak beğenmemesi cinsel isteksizliğin nedenlerindendir.

Cinsel isteksizlik kalıcı bir sorun veya bir hastalık değildir. Kişinin psikolojisi düzeldiğinde cinsel ilişkinin düzene girmesi beklenebilir. Cinsel açıdan isteksiz olan eşler, ilk olarak kendi aralarındaki sorunları çözmelidirler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri (1 Yorum)

  1. ‎Bu sayfa kesinlikle bu konu‎
    ‎ hakkında istediğim tüm bilgilere sahip‎
    ‎ ve kime soracağımı bilmiyordum.‎


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740