Erken doğum nasıl önlenir?

premature-bebek-erken-dogum-riski

ERKEN DOĞUM

Erken doğum gebelik süresinin 37. hafta öncesinde doğumun gerçekleşmesidir. Erken doğan bebeklere prematüre yada erken doğan bebek denir. Ülkemiz genelinde erken doğum oranı %10 olarak belirlenmiştir.

Prematüre bebekler ne kadar erken doğar ise sağlık sorunları da bir o kadar fazla olmaktadır. Erken doğan bebeklerin en önemli sağlık sorunu solunum sistemlerinin tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Nefes almakta güçlük çeken bebeklere gerektiğinde yapay solunum desteği uygulanır. Diğer önemli sağlık sorunu ise beslenme kabiliyetinin oluşmamasıdır. Anne göğsünü alamayabilir ve biberon yardımı ile beslenemeyebilirler. Bu yüzden erken doğan bebeklerin bir çoğu damar yolu ile beslenmektedir.

Çok erken doğan bebeklerin kalp ve damar sistemi yeterince gelişmediğinden her an damar çatlaması ve beyin kanaması riski vardır. Sindirim sistemleri yeterince gelişmemiş olabilir. Damar yolu ile beslenmesi bu yüzden önemlidir.

ERKEN DOĞUM NASIL ÖNLENİR?

Erken doğumun önlenmesinde gebelik öncesi ve gebelik esnasında yapılacaklar önemlidir. Ancak yapılacak olanların hiçbiri bazen erken doğumu önlemeyebilir. Yine de erken doğumun önlenmesi için tedbirlerin alınmasında her zaman fayda vardır.

Erken doğumun önlenmesinde gebelikte meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları önemlidir. İdrar yollarında enfeksiyon oluşması erken doğum riskini artırır. Hamile bayanlar idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini gözlemlediği anda derhal bir doktora başvurmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır. Ayrıca vajinadan kötü kokuların gelmesi, akıntı oluşması ve karın ağrısı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte meydana gelebilecek viral enfeksiyonların iyileşmesi hızlandırılmalıdır. Soğuk algınlığı, grip, bronşit ve öksürük gibi hastalıkların tedavisi kısa zamanda yapılmalıdır.

Hamile bayanlarda kronik rahatsızlık var ise kontrol altına alınmalıdır. Özellikle tiroid, akciğer hastalıkları, diyabet ve şeker hastalığı bulunan hamile bayanlar dikkatli olmalıdır.

Gebelik süresi boyunca aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır. Ancak bu durum sürekli hareketsiz kalma anlamına gelmez. Günlük egzersizler yapılmalıdır. Düşük veya erken doğum tehdidi var ise istirahat önemlidir.

Gebelik döneminde anne adayının psikolojisi çok önemlidir. Herhangi bir ruhsal sağlık problemi olanlar dikkatli olmalıdır. Depresyon gibi ruhsal bozukluklar erken doğum riskini arttırır.

Gebelikte anne adayının yaşı önemlidir. Özelikle ileri yaşlarda (35yas üstü) hamilelikte erken doğum riski artar. Aynı şekilde erken yaşta gebelik (18 yaş altı) bebek açısından risk taşımaktadır. Çünkü tam olarak gelişmemiş bir bedende bebeğin gelişmesinde problem yaşanabilir.

Ard arda gelişen gebelikler risklidir. Doğumdan sonra 6 ay içinde tekrar hamile kalmak erken doğum riskini ciddi derecede artırmaktadır. Aynı zamanda problemli bir gebelik yaşanabilir ve anne sığlığı olumsuz etkilenebilir.

Gebelik döneminde beslenme erken doğumun önlenmesi ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Folik asit, balık yağı, demir, kalsiyum ve çinko ihtiyacı gebelik döneminde artar. Bu saydığımız vitamin ve mineralleri içeren besinler yeterli miktarda tüketilmelidir. Balık tüketilmeli eğer tüketilemiyor ise balık yağı takviyesi alınmalıdır. Balık yağı hem bebeğin gelişimi hemde anne sağlığı için önemli bir besindir.

Gebelikte vücut için yeterli miktarda su tüketilmelidir. Hamile bayanların vücudunda su kaybı oluşması doğum sancılarını tetikleyerek erken doğuma neden olabilir.

Genellikle tüp bebeklerde erken doğum riski fazladır. Özellikle ikiz veya üçüz hamileliklerde bu risk daha da artmaktadır.

Daha önceden erken doğum yapmış olan annelerin diğer hamileliklerinde de erken doğum riski vardır. Bu sebeple gebelik takibi ve kontrolleri zamanında ve özenle yapılması gerekir.

Erken doğumun önlenmesi adına gebelik öncesi ve sonrası kontrollerin düzenli olarak yapılması önemlidir. Her hangi bir neden olmadıkça 39. haftadan önce sezeryan yaptırılmamalıdır. Sancılar erken başlar ise yatak istirahati ve bakım önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740