Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne Zaman Kullanılmalıdır?

ERTESİ GÜN HAPI

Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrası koruma sağlayan , gebelik önleyici bir ilaçtır. Şu anda ülkemizde mevcut olan ertesi gün hapı ELLA TABLET isimli ilaçtır. İlişkiden 5 gün sonrasına kadar çocuk oluşumunu engeller. Ulipristal asetat içeren bu ilaç sadece korunmasız  ilişki sonrası acil durumlarda kullanılmaktadır.

ELLA tablet kullanılması gereken durumlar :

  • İlişki sonrası prezervatifin yırtık olduğu görüldüğünde
  • Şüphelenilen durumlarda
  • İstenmeyen gebeliklerde
  • Çok az olsa dahi spermlerin vajinada kalmasında
  • Vajinanın spermleri rahim içine çekme özelliği olduğundan vajinanın dış bölgesine sperm bulaştığında kullanılması gerekir.

Ertesi gün hapı kullanıldığında rahim içi ortamı değiştirerek ve hormonları etkileyerek yumurtlamayı durdurur. ELLA tabletin ilişkiden önce kullanılması doğru değildir. Sadece acil durumlarda kullanılmaktadır. Ertesi gün hapı aç veya tok karına kullanılabilir.

 

Ertesi gün hapının gebelik önleyici etkisi 5 gün olarak bilinsede olabildiğince erken alınmalıdır. Gün geçtikçe hamile kalma riski artabilir. Tıpta %100 olmadığı için ertesi gün hapı kullanıpta nadirde olsa hamile kalma olasılığı vardır. İlişkiden sonraki ilk gün alınması %99 koruma özelliği olan ertesi gün hapının 5. gün alınması %80 lere düşebilmektedir.

ella

ELLA tablet ağız yoluyla bol su ile içilir. İçtikten sonra 1 saat içerisinde kusma olursa tekrar içilmesi gerekir. Ertesi gün hapının adet döneminde kullanılması uygun değildir. Adet döneminde hamile kalma riski çok düşük bir ihtimal (neredeyse imkansız ) olduğundan ELLA tablet kullanmak gerekmeyebilir.

Ertesi gün hapının yan etkileri:

Ertesi gün hapının nadir görülen yan etkileri arasında karın ağrısı , bulantı , meme hassasiyeti , sırt ağrısı , bulantı ve kusma görülebilir.

Ertesi gün hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler :

Emziren anneler ertesi gün hapı kullandığında yaklaşık bir hafta bebek emzirilmemelidir. Emzirme döneminde annenin kullandığı bütün ilaçlar süte geçmekte ve bebek sağlığına zararlı olabilmektedir.

Ertesi gün hapının doğum yapabilme çağına gelmiş bütün bayanlar kullanabilir. Ertesi gün hapı her ay sadece bir defa olmak üzere kullanılmalıdır. Fazla kullanıldığı durumlarda vücuttaki hormonel denge bozulabilir. Vücutta ciddi değişikliklere sebep olabilir.

Ertesi gün hapını eczanelerden temin edebilirsiniz. Fiyatı ortalama 58₺ civarındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740