Eşek sütü sabunu ne işe yarar?

 

EŞEK SÜTÜ SABUNU NEDİR?

Eşek sütü sabunu eşek sütünden elde edilen ve bir çok cilt rahatsızlığında kullanılan sabunlardan biridir. Eşek sütü sabunu cilt problemlerinin giderilmesinin yanı sıra cilt sağlığı ve güzelliği için de kullanılır. Eşek sütü sabunu kullananların egzama, sedef ve cilt lekeleri gibi sorunların ortadan kalktığını belirtmektedirler.

Vitamin açısından zengin olan eşek sütü, yüksek miktarda A vitamini ve E vitamini içermektedir. Sağlık açısından oldukça faydaları bulunan eşek sütünün, cilt sağlığında da faydalı olduğu görülerek sabunu üretilmiştir. Güzelleşmek ve cilt sorunlarından kurtulmak için eşek sütü sabunu son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Eski dönemlerde de güzelleşmek adına eşek sütünden banyo yapıldığı bilinmektedir.

Yaklaşık olarak 1 kilo eşek sütünden 4 veya 5 adet sabun elde edilmektedir. Bu da eşek sütü sabununun uygun fiyatlı olmadığını gösterir. Eşek sütünün kilosu günümüzde 100 ₺ civarında satılmaktadır. 1 kilo sütten 4 adet sabun elde edildiği düşünülürse eşek sütü sabununun fiyatı 25 ₺ den fazla olması gerekir.

EŞEK SÜTÜ SABUNUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Egzama ve sedef

Eşek sütü sabunu egzama ve sedef gibi  cilt hastalıklarında kullanılabilir. Zengin vitamin içeriği ve içerdiği mineraller ile cildi besleyerek kısa sürede sağlığına kavuşmasını sağlar.

Ciltteki egzama ve sedef olan bölgeler eşek sütü sabunu ile 1 defa yıkanmalı ve durulanmalıdır. Ardından tekrar eşek sütü sabunu ile yıkanıp bir kaç dakika beklenmeli ve daha sonra durulanmalıdır. Günde 1 defa eşek sütlü sabun ile egzama ve sedef olan bölgelerin yıkanması halinde daha kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Alerji

Herhangi bir alerjik reaksiyondan dolayı ciltte meydana gelen kızarıklığın giderilmesi ve kaşıntı hissinin azaltılması için eşek sütü sabunu kullanılabilir. Eşek sütü sabunu içerdiği E vitamini sayesinde cildin onarılmasını hızlandırır.

Eşek sütü sabunu ile kızarıklık ve kaşıntı olan bölgeler günde 1 veya 2 defa yıkanmalıdır. Sabun sürüldükten sonra bir kaç dakika ciltte bekletilmesi uygundur.

Cilt lekeleri

Eşek sütü sabunu cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılabilir. Leke olan bölgeler eşek sütü sabunu ile masaj yapılarak yıkanır. Her banyoda cilt lekelerinin ve cilt kararmalarının olduğu bölgeler yıkanabilir. Ayrıca yüzdeki lekeler için kullanılması uygundur. Eşek sütü sabunu ile yüz yıkaması halinde ciltteki lekeler zamanla azalır. Ayrıca sivilce ve akne tedavisinde cildin temizlenmesi ve onarılması için kullanılabilir.

Cilt güzelliği

Eşek sütü sabunu cildi besleyerek ve  cildin nem dengesini sağlayarak cildin sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları azaltır.

Eşek sütü sabunu ile kırışıklık olan bölgeler günde 1 defa dairesel hareketler ile yıkanır. Yıkandıktan sonra bir kaç dakika bekletilerek durulanır.

esek-sutlu-sabun

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eşek sütü sabunu ne işe yarar? (2 Yorum)

  1. Deneyebilirsiniz bu türden bitkisel ürünlerden korkmanıza gerek yok öncelikle yüzünüzde küçük bir bölgeye uygulayın herhangi herhangi olumsuz bir durum olmazsa tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz.

  2. Bi arkadaşım eşek sütü sabunu kullanmış banada önerdi sivilcelerim var kullanmayada korktum açıkcası her şeyi kullanmak istemiyorum sizce denemelimiyim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740