Et Beni Nasıl Oluşur? Et Beni Tedavisi

Et beni nedir?

Et beni iki çeşittir.

Birincisi koyu renkli ve çıkıntılı olanıdır. Özellikle yüzde ve vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir. Cilde renk veren pigmentlerin tek noktada yoğunlaşması sonucunda et beni oluşur. Pigmentler, aşırı yoğunlaşma olmadığında etsiz ben oluşturur. Etsiz benler çıkıntılı değildir. Etsiz benler sadece ciltte nokta halinde koyu renktedirler.

İkincisi ise renksiz ve renkli et benine nazaran daha ince yapıda oluşur. Dokunulduğunda bir deri parçasının içerisinde yağ oluşumu hissi yaratır. Renksiz et benleri vücudun fazla terleyen bölgelerinde daha çok görülür. Boyunda, koltuk altında ve kasıklarda oluşur. Deri yüzeyinden çıkıntılı bir parça halindedir. Gövde kısmı önce yapılı ve rahatsız edici benlerdir. Sürekli oynanma hissi verir. Renksiz benler, renkli benler gibi yuvarlak nokta halinde değildir. Renksiz benler çok oynandığında kahverengine dönüşür.

Et beni kimlerde görülür?

Renkli et benleri genetik yapıya bağlı olarak doğumdan itibaren görülür. Doğumda görülmeyen benler ileri yaşlarda güneşinde etkisi ile belirmeye başlar. Zararsız oluşumlardır.

Renkli et benleri renk pigmentlerin tek bölgede yoğunlaşması ve kolajen yapının gevşekliği ile oluşur. İçerisinde kan damarları vardır.

Renksiz et benleri sebep olan hastalıklar; İnsülin direnci, aşırı terleme ve diyabet hastalığıdır. Kişide et beni oluşması bu hastalıkların var olduğu anlamına gelmez.

Renksiz et beni oluşmasına neden olan diğer faktörler:

Sürekli olarak boğazlı kazak giyilmesi boyun bölgesinin sıcak durmasına ve burada renksiz et beni oluşmasını sağlar.

Hamilelik ve menopoz döneminde vücutta değişkenlik gösteren hormonlar renksiz et beni oluşmasına neden olabilir.

Renkli et benleri genetik yapı ile alakalıdır. Ailesinde renkli et beni olan kişilerin bundan sonraki kuşaklarında da renkli et beni olma ihtimali vardır.

Güneşin zararlı ışınları renksiz et benlerinin oluşmasına neden olabilir. Et beni olan kişilerin uzun süre güneş ışığına maruz kalmaları durumunda et benleri daha da koyulaşır ve belirginleşir.

Et beni tedavisi

Renksiz et beni tedavisi günümüzde basit bir operasyon ile hastanelerde doktorlar tarafından kesilir. Et benleri kesildiğinde yaraya antiseptik solüsyonlar sürülerek mikrop almaması sağlanır.

Renkli et benleri de aynı şekilde kesilebilir. Ancak kesildiğinde iz kalma olasılığı vardır. Renkli et benleri renksiz et benlerine göre daha büyük olduğundan alındığı bölgeye dikiş atılması gerekebilir.

et benlerine diger tedavi yöntemi ise kriyoterapi yani dondurma işlemidir. Bu işlem esnasında et beni -80° de dondurulur. Bu işlem daha çok renskiz et benlerine uygulanır.

Önemli not: her türlü et benlerine kendiniz müdahale etmeyiniz. En sağlıklı yöntem hastane ortamında kontrol altında çıkarılmasıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740