Evlatlık çocuklara nasıl davranılmalıdır?

evlatlik-cocuklar

EVLATLIK ÇOCUKLAR

Sağlık sorunlarından dolayı çocuk sahibi olamayan ve kendi çocuğu olmadığı halde bakmakla yükümlü olan bireyler evlatlık edindikleri çocuklara karşı davranış biçimini doğru bir şekilde yerine getirmelidir. Çocuklar hassas varlıklardır ve her çocuğun sevgiye ihtiyacı vardır. Çocuklar geleceğimiz olduğu için geleceğimizi en iyi şekilde yetiştirmeliyiz.

Çocukların yeni tanıştıkları kişiler ve yeni tanıştıkları ortamlara uyum sağlaması zaman alacaktır. İleri yaşlarda evlatlık edinilen çocukların bulundukları ortama uyum sağlaması bir takım davranış bozukluklarını beraberinde getirir. Çocukların ruhsal ve fiziksel açıdan sergiledikleri bu davranışlara karşı anlayışlı olmalı ve onlara destek verilmelidir.

EVLATLIK ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALIDIR?

İlk olarak yapılması gereken çocuklara evlatlık olduğunu sürekli hatırlatmayacak ve onlara evlatlık olduğunu unutturacak davranışlar gösterilmelidir. Evlatlık edinilmesi ile ilgili çocuk size soru sormadıkça çocuğa soru sorulmamalıdır. “Şimdiki hayatından memnun musun?” veya “bizimle mutlu musun?” gibi sorular çocuğa sorulmamalı ve ona evlatlık olduğu hatırlatılmamalıdır.

Herhangi bir ortamda onlara farklı davranılmamalı, diğer yetişkinlerin kendi çocuklarına davrandığı gibi davranılmalıdır.

En önemlisi komşu ve yakınlardan çocuğun evlatlık olduğu bilgisi saklanmalı ve ona karşı farklı bir düşünce ile bakılmasının önüne geçilmelidir. Çevresel faktörler çocukların psikolojisine olumsuz yönde etki edebilmektedir.

Evlatlık çocuk edinen bireylerin varsa diğer çocuklarından evlatlık çocuğun ayırt edilmemesi önemlidir. Evlatlık çocuklar bunun farkına kolayca varabilir ve kendisine farklı davranıldığını hissettiğinde mutsuzluk, huzursuzluk ve diğer ruhsal problemler ortaya çıkabilir.

Varsa evdeki diğer çocuklar gibi onları ilgilendiren bir durum olduğunda eşit söz sahibi olmaları sağlanmalıdır. Ayrıca ev ortamında diğer çocuklardan üstün veya daha geri planda olmamalıdırlar.

Sonuç olarak evlat edinecek ailenin çocuğun bakımı konusunda nasıl bir yol izleneceğine birlikte karar verilmelidir. Çocuğun ilerleyen dönemlerdeki yaşantısı hakkında eşlerin aynı fikirde olması önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740