Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi nedir?

Fitoterapi, bitkilerden elde edilen maddelerin çeşitli hastalıklar ve sağlıklı yaşam için kullanılmasıdır. Bitkilerin en faydalı olan kısımları alınarak ve çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma sunulmasıdır. Fitoterapi çok eski zamanlardan beri insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Günümüz teknolojisinin ilerlediği bu günlerde bile fitoterapi ile tedavi yöntemleri devam etmektedir.

Kimyasal içerikli ilaçların kullanılması durumunda insan vücudunda meydana gelen bazı olumsuzluklar, hastaların bitkisel tedavi yöntemlerine yani fitoterapi ile tedavi şekline yönlenmesine neden olmaktadır. Ancak fitoterapi gelişi güzel yapılmamalıdır. Fitoterapi yapılacaksa buna hastanın kendisi değil bir uzman yada bir terapist karar vermelidir. Bitkisel içerikli ürünler kimyasal içerikli ilaçlar kadar zararlı değildir. Ancak bu durum  bitkisel içerikli ürünlerin tamamen masum  olduğu anlamına gelmez.

Fitoterapinin asıl amacı vücudumuzda bulunan organların işleyişini daha iyi bir hale getirmek ve hastalıkların önceden önlenmesini sağlamaktır. Vücutta meydana gelen ciddi rahatsızlıklar fitoterapi ile tedavi edilmesi bir hayli zorlaşır. Örneğin sağlıklı ve dengeli beslenme bir fitoterapi şeklidir. Vücut için gerekli olan besinlerin doğru zamanlarda kullanılması fitoterapiye örnektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740