Flor

Flor’un vücuda faydaları, Flor yetersizliği, Günlük Flor ihtiyacı, Flor hangi besinlerde bulunur?

 

Florun en önemli görevi diş çürüklerinin önlenmesidir. Vücutta en çok kemiklerde ve dişlerde bulunur. Vücuda flor alımı dengeli olmalıdır. Flor eksikliğinde diş çürümesi ve kemiklerde zayıflık görülebilir, fazla flor alımında da kemiklerde zayıflık görülebilir. Aşırı flor kullanımında özelikle çocuklarda zeka geriliği, flor zehirlenmesi, bağırsak ve sindirim sisteminde bozukluklar meydana getirebilir.

Diş macunlarındaki flor miktarı az olduğundan florürlü diş macunu kullanılmasında sakınca yoktur. Aynı şekilde diş ve dişeti için üretilen gargaralar yutulmadığından ve içerisindeki flor miktarı az olduğundan kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Florun bulunduğu besinler hangileridir?

Flor en çok deniz ürünleri ve çayda bulunur. Asıl kaynağı sudur. Günlük 2 litreden fazla su içen kişiler günlük flor ihtiyacını büyük ölçüde karşılamış olur. İçme suyundaki flor miktarı litrede 0,8 mg altında olduğunda veya 2 mg’ın üzerine çıktığında dişlerin renginde bozukluklar görülebilir.

Günlük flor ihtiyacı: 1,5 – 4 mg’dır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Çinko başlıklı makalemizde Bağışıklık sistemi, büyüme ve Çinko hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın