Folio tablet nedir? Ne için kullanılır?

Folio tablet nedir?

Folio tablet hamilelik ve emzirme döneminde vücudun artan folik asit (B9 vitamini), iyot ve B12 vitamin ihtiyacının karşılanması için kullanılabilen bir vitamin mineral takviyesidir?

Hamilelik döneminde bayanların vücut metabolizması normal dönemden daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bunlardan en önemlileri de folik asit, iyot ve B12 vitaminidir.

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişmesi için özellikle folik asit başta olmak üzere iyot ve B12 vitaminine ihtiyaç vardır.

Günümüz şartlarında bu vitamin ve mineralleri yiyeceklerden almak çok mümkün olmadığı gibi yiyecek ve içeceklerden alınan vitamin ve mineraller hamile bayanların ihtiyacını yeteri kadar karşılamayabilir. Bu nedenle doktorlar tarafından ek olarak hamile bayanlara önerilir.

Hamilelik döneminde folik asidin önemi 

Folik asit (B9 vitamini) hamilelik, hamileliğe hazırlanma ve emzirme döneminde vücudun önemli ihtiyaçlarındandır. Hamilelikte folik asit eksikliğine bağlı olarak anne karnındaki bebekte gelişim geriliği veya gelişim bozukluğuna rastalanabilmektedir. Özellikle beyin ve sinir sisteminin gelişimi ve hücre oluşumunun sağlanması için gerekli olan vitaminlerden biridir.

Gebelik döneminde iyotun önemi

Gebelik döneminde artan mineral ihtiyaçlarından biri de iyottur. İyot, folik asit gibi bebeğin gelişimine katkı sağlar. Anne karnındaki bebeğin beyin ve özellikle sinir sistemi gelişimi için vücuda destek verir.

Hamile bayanlarda tiroid bezinin yeterli düzeyde çalışmaması durumunda bebeğin gelişimi bu durumdan etkilenir. Anne karnındaki bebeğin tiroid hormonlarının üretilmeye başlanması 18. haftayı bulur. 18. haftaya kadar anne karnındaki bebek annesinin tiroid hormonlarını kullanır. Annede de tiroid hormonu eksikliği var ise bebek bu durumdan etkilenir ve gelişim bozukluğu yaşanabilir. Hamilelik döneminde iyot bu yüzden önemlidir.

Folio tablet hamilelik düşünüldüğünden itibaren 1 ay öncesi başlanabilir. Böylelikle anne vücudu hamilelik dönemine hazırlanmış olur. Ayrıca emzirme döneminde de folik asit ihtiyacı artmaktadır. Bu dönemde de folio tablete devam edilebilir.

Folio tablet kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Folio tabletin vitamin ve mineral takviyesi olduğunu unutmayın.

Diğer folik asit içeren takviyeler ile birlikte kullanmayın.

Tiroid bezi fazla çalışan hipertiroidi hastaları doktor kontrolü altında dikkatli kullanmalıdır.

Unutulduğunda ertesi gün 2 tane alınmamalıdır.

Serin ve güneş görmeyen ortamlarda saklayın.

Folio tablet nasıl kullanılır?

Günde 1 adet bir miktar su ile birlikte alınmalıdır. Aç veya tok karnına alınabilir.

Folio tablet yan etkileri

Herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740