Frenk Maydanozu ve Faydaları

Frenk maydanozu nedir?

Halk arasında kara hardal olarak bilinir. Bitki  yaz aylarında toplanır ve kurutulur. Yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Boyu yaklaşık olarak 1 metreye  kadar uzanır. Avrupa’da oldukça yaygındır. Romalılar zamanından bu yana yetiştirilmektedir. Bitkinin toplanma zamanı ilkbahar aylarının sonudur. Yemeklerde ve sağlık açısından yaprakları kullanılır. Frenk maydanozu  ile elde edilen kremler cilt üzerindeki egzama ve yaralarda kullanılabilir. Frenk maydanozunun kurutulmuş yaprakları ise balgam sökücü,  idrar sökücü ve tansiyon düşürücü  etkisi vardır. Bunun dışında;

Frenk maydanozunun faydaları

Frenk maydanozu egzama ve sedef gibi  cilt hastalıklarında lapası kullanılabilir. Sabah ve akşam günde iki defa sürülebilir. Kimyasal maddelerden kaynaklanan egzama gibi cilt sorunlarında cildin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Yara iyileştirici özelliği bulunmakta ve açık yaralarda kullanılmaktadır.

Frenk maydanozu iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. İdrar sökücü özelliği sayesinde tansiyonu dengeler.

Frenk maydanozunun balgam sökücü özelliği bulunmaktadır. Balgamı daha sıvı hale getirerek kolay atılmasını sağlar. Ayrıca soğuk algınlığı ve gripte frenk maydanozu kullanılması halinde vücut direnci artar. İdrar sökücü özelliği sayesinde vücuttaki mikroplar dışarı atılır.

Frenk maydanozu mideyi rahatlatır. Hazımsızlık ve şişkinlik problemi yaşayanlar için faydalıdır. Yemeklerde frenk maydanozu kullanılmasının başlıca sebebi budur.

Frenk maydanozu bayanlarda adet döneminde kullanıldığında adet söktürür.

Hemoroid (basur) tedavisinde kullanılabilir. Yara iyileştirici özelliği ile kalın bağırsak çıkışındaki yaraları ve çatlakları iyileştirir. Büyük tuvalet esnasında kanama oluşmasını önler.

Frenk maydanozu idrar söktürücü özelliği olduğu için süt azaltıcı özelliği vardır. Emziren bayanlarda kullanılması bu yüzden önerilmez. Bebek sütten kesildikten sonra süt oluşmasını engelleyici olarak kullanılabilir. Ayrıca göğüs uçlarına sürüldüğünde süt akmasını önler.

Frenk maydanozu sıkılaştırıcıdır. Bu özelliği  ciltte uygulanabilir. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların giderilmesinde frenk maydanozu ile elde edilen kremlerden kırışıklık olan bölgelere sürülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740