Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

GAPS, İngilizcede Gut And Psychology Syndrome kavramının Türkçe ‘ye çevrilmesi sonucu anlamı bağırsak ve psikoloji sendromu olarak gündeme gelen ve son dönemde bazı ünlülerinde uygulamaya başlaması ile oldukça popüler olmuş durumdadır.  Eğer herhangi bir sebepten dolayı bağırsak sağlığınızı kaybettiyseniz bu zamanla başka organlarınıza da zarar verecektir. Eğer bağırsaklarınızda bir hasar meydana geldi ise, bu durum bağırsakta biriken ağır metallerin ve toksinlerin bağırsak dışına atılmasına neden olmaktadır. Bu durum ise, vücutta başka organların zarar görmesine sebep olabilmektedir. Eğer böyle bir bağırsak hasarı ile karşı karşıyaysanız, gaps diyetinden faydalanarak eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

GAPS DİYETİ NEDİR?

Bağırsağınızda herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen bir hasar var ise, eski sağlığınıza kavuşmak için en uygun yöntem GAPS diyetidir. Bu diyet, bir anlamda gaps hastalığı olan kişilerin yeniden sağlıklarına kavuşmaları için oluşturulan bir beslenme şeklidir. Bu diyet bozulmuş olan bağırsak sağlığını düzenlerken aynı zamanda da bağırsaktaki bozulmuş olan bakteri dengesini düzenlemekte etkilidir.

NASIL UYGULANIR?

Bu diyet uygulanırken, her şeyden önce işlenmiş ve hazır gıdalardan tamamen uzak durulması gerekmektedir. Bunun haricinde nörotoksin üretimi yapan yiyecekler ve de mantarları ve bakterileri beslemeye dayalı olan gıdalardan da aynı şekilde kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.
Bağırsak sağlığının yeniden kazanılması için ise, fermente yiyecekler ve probiyotik olarak tanımlanan yararlı bakteriler içeren gıdalar tüketmek uygun olacaktır. Bu besinlere ek olarak diyetinize ekleyebileceğiniz yiyecekler ise; ev yapımı yoğurt ya da ev yapımı turşu, eti kaynattığınız kemik suyu, avokado, Hindistan cevizi ya da Hindistan cevizi yağı, yer elması ve balkabağını da gönül rahatlığı ile  tüketebilirsiniz.

DİYETİ UYGULARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Her şeyden önce şeker tüketimin en aza indirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında fermente yiyecekler ve paket gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir. Diyetinizde kullanacağınız sebzelerin muhakkak taze olmasına özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740