Gastrit Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

GASTRİT

 

Gastrit , bakterilerin midede iltihabi enfeksiyon oluşturmasıdır. Karın ağrısı , ishal ve kusmaya neden olabilir. Gastrit günümüzde oldukça sık rastlanan hastalıklardan biridir. Çocuklara nazaran yetişkin kişilerde daha fazla oluşur. Gastrite neden olan bazı sebepler şunlardır:

 

Aspirin kullanımı : aspirinin hammaddesi olan asit , mide tahrişine neden olur. Midenin koruyucu tabakasına hasar verir ve bakterilerin enfeksiyon oluşturmasına sebep olur.

Sigara kullanımı: sigara mideyi çok fazla etkilemekte ve çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler midenin kendini koruma özelliğini yitirmesine neden olur. Mideyi koruyan mukozanın hasar görmesine sebep olur ve mide rahatsızlıkları belirti gösterir.

Alkol kullanımı : alkol kullanımı mide mukozasına ciddi zarar vermekte ve enfeksiyonlara neden olmaktadır. Alkol tahriş edici bir madde olduğundan mide hassasiyeti oluşturur ve midenin bakterilere karşı direncini azaltır. Bakterilere karşı direncini azalması , midede enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar.

Düzensiz beslenme : dengeli ve düzenli beslenmeye kişilerde çeşitli mide rahatsızlıkları oluşur. Midenin uzun süre boş kalıp birden katı gıdaların tüketilmesi , mideyi yorar ve enfeksiyonlara karşı direncini azaltır.

Kullanılan ilaçlar : kullanılan bazı ilaçlar mide mukozasına zarar verebilir. Zarar gören mide mukozası bakterilere açık hale gelir. Özellikle ağrı kesici ilaçlar mideye çok fazla zarar verdiğinden , bu ilaçları kullanırken mide koruyucu ilaçlarında yanında kullanılması gerekir.

Stres : strese ve bunalıma giren kişilerde mide rahatsızlıkları fazlasıyla görülür. Stres direk olarak mideyi etkileyebilir. Kasılmalar ve ağrılar oluşur. Bunun nedeni stres ve stresin neden olduğu mide hassasiyetidir.

Gastrit tedavisi

Gastrit tedavisi için mide koruyucu ilaçlar kullanılabilir. Mide koruyucu ilaçlar zarar gören mide mukozasının etrafında film tabaka oluşturarak bakteri ve virüslerin enfeksiyon oluşturmasını engeller. Gastrit oluştuysa yani midede iltihabi bir durum söz konusu ise antibiyotik tedavisine başlanır.

Düzenli beslenme çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Mideyi tıka basa doldurmaktan kaçınılmalıdır. Yağlı yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Mideyi yoran besinlerden kaçınılmalıdır.

Özellikle ileri yaşlardaki kişilerde midede hassasiyet oluşması ve kronik rahatsızlıklardan dolayı sürekli ilaç kullanmak zorunda kalmaları mide rahatsızlıklarına sebep olduğundan , beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Gerekli görüldüğü takdirde mide koruyucu ilaç başlanabilir.

Mide rahatsızlığı olan kişilerin sigara ve alkol kullanımını kısıtlamaları gerekir. Aksi halde mide rahatsızlıkları için sürekli ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Sürekli aspirin kullanmak zorunda kalan hastalar için bağırsakta eriyen aspirinler önerilmektedir. Yada aspirin ile aynı görevi yapan , mideye zararı olmayan ilaçlar tercih edilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740