Gebelik İçin İdeal Kilo Kaçtır?

GEBELİK İÇİN İDEAL KİLO

 

 

Anne adaylarının hamile kalmadan önce uygun kiloda olmaları hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için önemlidir. Hamilelik için uygun kiloda olmayan bayanların , hamilelik dönemi çok problemli geçmekte ve sağlık açısından olumsuzluklar oluşabilmektedir. Hamilelik için uygun kilo boyunuzla orantılı olan kilodur. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteniyorsa vücut kitle indeksiniz 18,5 /25 arasında olmalıdır. Boya göre kilo sınırı 10 kilo az yada çok olabilir. Örneğin 1,70 cm boyu olan anne adayının en az 60 , en fazla 80 kilo olması hamilelik için sağlıklıdır. Boya göre orantısız kilosu olan anne adaylarının normal kilosuna dönene kadar hamile kalmamaları tavsiye edilir.

Vücut kitle indeksi hesaplama:

Boy × boy = boy indeksi

Kilo ÷ boy indeksi= vucut kitle indeksiniz

Örnek: boyu 1.80 kilosu 70 olan bir kişinin vucut kitle indeksi

1,80×1,80=3,24

70 ÷3,24=21,60 vücut kitle indeksiniz.

Düşük kilolu ve zayıf bünyeli anne adaylarının hamile kalması halinde dikkatli olunmalıdır. Aşırı zayıflık, hamilelik döneminde annenin bulantı ve kusmalardan dolayı yeme problemi olacağından hem anne hem de bebek için vitaminsiz kalma durumu oluşturabilir. Bu durum bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Aşırı zayıflık kadar aşırı kilolu olmak anne ve bebek sağlığı için riskli olabilir. Fazla kilolu olmak hamilelik şansını düşürür. Fazla kilolu anne adaylarının yumurtlama döneminde problemler ve adet döneminde ki düzensizlikler hamile kalma ihtimalini azaltmaktadır. Fazla kilolu anne adaylarının, doğum esnasında çeşitli problemlerle karşılaşması mümkündür. Fazla kilolu kişilerde doktorlar tarafından  sezeryan doğum yöntemi daha çok tercih edilir.

Hamilelik öncesinde fazla kilolardan kurtulmanız sağlık açısından önemlidir. Fazla kilolu bayanların hamile kalması halinde tansiyonun sık yükselmesi , şeker yükselmesi , ayaklarda uyuşma ve kramplar , hareketsiz kalma , şiddetli bulantılar vb. problemler yaşayabilirsiniz. Fazla kilolu annelerin bebekleri de fazla kilolu doğabilir. Bunun yanında bebeklerde de bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Gebelik İçin İdeal Kilo Kaçtır? (2 Yorum)

  1. Ben 1.57 boyundayım ve 42 kiloyum vücut kitle endexim nedir


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740