Gebelik İçin İdeal Yaş Aralığı Kaçtır?

GEBELİK İÇİN İDEAL YAŞ

 

Gebe kalmak için bayanların gelişme dönemini tamamlamış olması gerekir. Bayanlarda tam olarak gelişme döneminin tamamlanması 18 yaştır. Bu yaşlardan önce gebe kalınması durumunda başta düşük tehlikesi olmak üzere bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Gelişme çağını tamamlamış bayanların hamile kalması , hamileliğin çok problemli geçmesine neden olabilir.

 

Hamile kalmak için en ideal yaş aralığı 20 ile 35 yaş arasıdır. Tabi 35 yaşından sonrada hamile kalınması sakıncalı değildir. Ancak hamileliğin daha sıkıntılı geçmesi muhtemeldir. Hayat şartları bazen çocuk sahibi olmayı ileri yaşlara erteleyebiliyor. Okul sonrası iş hayatı , kariyer yapmak , maddi sıkıntıları aşmak ve eşlerin çocuk sahibi olmakta kendilerini hazır hissetmemeleri hamile kalmayı geciktirebiliyor.

İleri yaşlarda hamile kalma riski azalmaktadır. Yumurtlama döneminde yumurtaların kalitesiz veya babadan gelen spermlerin kalitesiz olması hamile kalmayı engeller. İleri yaşlarda rahimde gerçekleşen değişiklikler hamile kalma riskini azaltır.

İleri yaşlardaki çoğul gebelik görülebilir. Bu durum bebeklerin yeterli gelişmemesine ve erken doğuma neden olabilir. Rahim zayıfladığı için düşük ihtimali artar. Çoğul gebelikte annede zehirlenme , yüksek tansiyon ve şeker yükselmesi görülebilir.

40 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan bayanların hamile kalmadan önce mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir. Hamileliğin uygun olup olmadığı kontrol edilmeli ve sıkı doktor kontrolü yapılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740