Gebelik önleyici iğneler

mesigyna-depoprovera-gebelik-onleyici-aylik-3-aylik-igneler

GEBELİK ÖNLEYİCİ İĞNELER

Gebelik önleyici iğneler aylık ve 3 aylık koruma sağlar. Aylık koruma sağlayan (mesigyna) adetin ilk 5 günü içinde yapılarak 1 ay boyunca koruma sağlar. 3 ay koruma sağlayan (depo provera) iğne aynı şekilde adetin ilk 5 günü içinde yapılmakta ve 3 ay boyunca koruma sağlamaktadır.

Bu iğneler gebelik oluşmasını önlediği gibi rahim ağzı ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağlar. İyi huylu meme kistlerini önler. Rahim iltihaplanmasını önler.

GEBELİK ÖNLEYİCİ İĞNELER NASIL ETKİ EDER?

Gebelik önleyici iğneler kadınlarda yumurta oluşmasını önleyerek gebeliğin oluşmasını engeller. Rahim ağzındaki kayganlığı sağlayan salgıyı koyulaştırarak spermlerin rahime geçişini engeller.

GEBELİK ÖNLEYİCİ İĞNELERİN YAN ETKİLERİ

Koruyucu iğnelerin en çok görülen yan etkisi baş ağrısı ve karın ağrısıdır. Migrene benzeyen baş ağrısı ve migren hastası olmayan birinde migren belirtileri görülebilir. Böyle durumlarda iğne kullanımı kesilmelidir. İğne bırakıldıktan sonra bu yan etki ortadan kalkar.

Karında ağrı ve vajinal kanamalar görülebilmektedir. Bu yan etkide doktora başvurulmalıdır.

Görme ve işitme bozuklukları, bacaklarda şişkinlik, göğüs kafesinde ağrı ve öksürük, sarılık, hipertansiyon, sinirlilik, uykusuzluk, ve çeşitli  cilt problemleri görülebilir.

Tabiki bu yan etkilerin hepsinin 1 kişide olma ihtimali düşüktür. Kullanan kişilerde bu yan etkilerden biri veya birkaçı görülebilir yada hiçbiri görülmeyebilir.

GEBELİK ÖNLEYİCİ İĞNELER İÇİN UYARILAR

Diğer oral kontraseptiflerde olduğu gibi iğnelerde de tam etki görebilmek ve az yan etki görmek için sigara kullanımı azaltılmalı veya bırakılmalıdır. Aşırı sigara tüketiminde çeşitli damar hastalıkları görülebilir.

Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan kişiler aylık veya 3 aylık iğne kullanmamalıdır.

Gebelik şüphesi bulunan kişiler gebe olamadığından tam olarak emin olduğunda bu iğneyi yaptırmalıdır.

Gebelik önleyici iğneler doğumdan bir kaç hafta sonrasında başlanabilir. Bebek, herhangi bir rahatsızlıktan dolayı tedavi edilmesi gerekiyorsa iğne yapılmamalıdır.

İnsülin direnci başlayan ve ruhsal problemleri olan kişiler iğne yaptırmadan önce kadın doğum uzmanına başvurmalıdır.

İğne yapıldıktan sonra aşırı kanama oluşuyor ise derhal doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Gebelik önleyici iğneler (2 Yorum)

  1. Gebelik önleyici tablet olarak mı kullanmalıyız yok sa iğne mi? iğne daha zahmetsiz gibi geldi sonuçta hergün doğum kontrol hapı içmektense ki bazı günler unutuluyor iğne yaptırmak daha mı mantıklı?

  2. bu iğnelerin yan etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz. birde bu iğneleri kullanan varsa nedir ne değildir yan etki görmüş mü buraya belirtebilir mi


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740