Gebelik (Hamilelik) Döneminde Psikoloji

GEBELİKTE  PSİKOLOJİ

Gebelik döneminde anne adaylarının hemen hemen yarısı psikolojik bozukluklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni vücuttaki hormonel değişimler ve yaşanan bedensel sıkıntılardır. Vücuttaki bu hormonel değişimler anne adaylarının psikolojisini ve doğacak bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Gebelik dönemi bayanlar için mutlu geçmesi gerekirken ileriye yönelik düşünceler anne adayının strese girmesine neden olmaktadır. Dünyaya yeni bir bebek getirecek olmanın vermiş olduğu heyecan bir yandan kaygıyı artırır.

Gebelik döneminde yaşanan ruhsal sıkıntılar doğacak bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Depresyona giren annelerin bebekleri daha zayıf ve gelişimlerini tamamlamadan dünyaya gelebilir. Gebelik döneminde ruhsal sıkıntılar erken doğum riskini artırır. Gebelikte yaşanan ruhsal bozukluk doğum sonrasına yansıyabilir. Doğum sonrası lohusalık döneminin daha stresli ve sıkıntılı bir dönem haline getirir.

Gebelik döneminde ilk 3 ay hem bebek gelişimi hem anne adayları için oldukça önemlidir. İlk 3 ay anne adaylarının yaşamış olduğu sıkıntılar ruhsal sıkıntıya dönüşmemelidir. İlk 3 ayda yaşanan bulantı, kusma , karın ağrısı gibi bedensel sıkıntıların, ruhsal sıkıntıya dönüşmemesi için çevre faktörü çok önemlidir. En yakınındaki kişinin sürekli motivasyonunu yüksek tutacak rahatlatıcı cümleler ile anne adaylarını sakinleştirilmesi gerekir.

Gebelikte ruhsal problemleri önlemek için yapılması gerekenler

Gebelik döneminde yaşanan ruhsal sıkıntıların önlenmesi için ilk yapılması gereken en yakınındaki kişinin bedensel sıkıntılarda anneye destek vermesidir. Aşerme döneminde anne adaylarının istekleri geri çevrilmemelidir.

Çalışan anne adayları ev hanımlarına göre daha az ruhsal sıkıntıya girerler. Bir işle meşgul olmak anne adaylarının strese girmesini engelleyebilir. Gebelik döneminde egzersiz yapmak ruhsal açıdan rahatlatır ve aynı zamanda doğum sıkıntılarını azaltır.  Gebelik döneminde yaşanan doğum korkusu için psikolog desteği alınabilir. Gebelik dönemindeki bayanların birçoğunda doğum korkusu ve bu korku doğum yaklaştıkça fazla strese neden olabilir.

Gebelik dönemindeki bayanların en büyük destekçileri eşleridir. Bedensel sıkıntı açısından zor bir hamilelik dönemi yaşayanlar için eşlerinin sürekli destek olması önemlidir. En sıkıntılı dönemlerde sosyal aktiviteler gebelik döneminde rahatlama sağlayabilir. Hiç değilse yürüyüş yapmak hamile bayanlarda biraz olsun rahatlama sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740