Gebelikte Adet Kanaması

Hamilelik döneminde adet görülür mü?

Son adet döneminden sonra yumurtlama döneminde hamile kalan bayanlar doğumdan sonraki ilk adet dönemine kadar adet görmezler. Gebelikte oluşan kanamalar adet kanaması değildir. Gebeliğin ilk günlerinde embriyonun oluşması ile birlikte vajinada kanama olabilir. Ancak bu kanama adet kanaması değildir.

Gebeliğin ilerleyen aylarında oluşan kanamalar düşük tehdidi oluşturabilir. Gebeliğin 1. 2. ve 3. aylarında oluşan anormal kanamalar düşük riski olduğunu göstermektedir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden ilgili uzman doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik döneminde neden adet kanaması olmaz?

Yumurtlama döneminde rahim duvarı kalınlaşır ve yumurtayı besleyecek kan damarları oluşur. Yumurtlama döneminde döllenme gerçekleştiğinde kan damarları yumurtayı besler. Eğer döllenme gerçekleşmezse oluşan kan damarları çeşitli enzimler ile rahim içerisine atılarak bir sonraki adet döneminde dışarı atılır. Hamilelik gerçekleştiğinde vücut tarafından enzim salgılanmaz ve kan damarları bozulmaz. Hamilelik başlangıcından sonra adet kanaması mümkün değildir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Adet Kanaması Kaç Yaşında Başlar? başlıklı makalemizde adet başlangıç yaşı, Adet dönemi ve adet kanaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın