Gebelikte Aşermek

Aşermek nedir?

Gebelikte aşermek ne zaman başlar?

 

Aşermek gebelik dönemindeki hormonel değişikliklerin ve beslenme bozukluğunun neden olduğu bir durumdur. Anne adaylarında aşerme dönemi ilk üç ay içinde görülmektedir. 4. aydan sonra bu belirtiler zamanla yok olur. Gebelik döneminde anne adaylarının başta gıdalar olmak üzere , gıda haricinde yenmeyecek alakasız ürünlere de aşırı istek veya tiksinti duyma durumudur. Örneğin petrol ürünleri , toprak , un, kibrit, tebeşir tozu, acı biber, meyve çekirdekleri gibi ürünlere de aşerildiği görülebilir. En çok aşerilen gıdalar arasında çikolata, turşu, mevye, sebze ve dondurma gelmektedir. Anne adaylarının aşermesine göre çocuğun cinsiyetini belirlemek yanlıştır. Ekşiye aşermek kız çocuk, tatlıya aşermek erkek çocuk gibi düşünceler yanlıştır.

Aşerme durumu 7. haftadan sonra belirti göstermeye başlar. Anne adaylarının aşermesi ciddi bir durum değildir. Sebebi bilinmeyen aşerme , hamilelik döneminde hormonlardaki düzensizliğe bağlanmıştır. Östrojen hormonunun fazla salgılanması ile birlikte koku alma hassasiyeti artar. Bu durum aşermeye sebep olabilir. Aşerme dönemindeki anne adayları tiksinti duydukları kokulara ve göze hoş gelmeyen görüntülere karşı hassasiyet meydana gelir ve bu durum bulantı ve kusmalara sebep olur.

Gebelikte aşermek sorun olarak algılanmamalıdır. Aşermenin bebek için faydalı bir durum olduğu kanaatine varılmıştır.  Herhangi bir gıdaya aşeren annelerin mutlaka aşerilen gıdanın tüketilmesi sağlanmalıdır. Gıda haricindeki alakasız ürünlerin tüketilmesi anne ve bebek için zararlı olabileceğinden tüketilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740