Gebelikte Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?


Çatı muayenesi (pelvik muayene) annelerin doğum yolunun değerlendirilmesi için jinekologlar tarafından yapılır.  Bu muayene anne adayına ve uzman doktora doğumun şekli konusunda fikir verir.

ÇATI MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

            Çatı muayenesi jinekolojik muayene masasında yapılır. Hamileler, jinekolojik muayene pozisyonundayken doktor iki parmağı ile çatı kemiğinin durumunu kontrol eder. Halk arasında alttan muayene olarak da bilinmektedir.

ÇATI MUAYENESİ KAÇINCI HAFTADA YAPILIR?

            Gebelik normal ve sağlık seyrinde ilerlemişse eğer bu muayene için jinekologlar son haftalara kadar beklerler. Genel olarak 37. haftadan sonra yapılır.

ÇATI MUAYENESİ DOĞUM ŞEKLİNİ BELİRLER Mİ?

Jinekologlar bu muayene ile çatının darlığı, bebeğin kilosu ve baş çevresini kıyaslar. Buna göre anne adayının doğum şekli konusunda yönlendirme yapabilir. Ancak doğum şekli tamamen bu muayeneye göre belirlenmez.

ÇATI MUAYENESİ AĞRIYA YA DA KANAMAYA NEDEN OLUR MU?

-Çatı muayenesi ağrılı bir işlem değildir. Kasların esnemesinden kaynaklı olarak jinekolojik muayene gebelerde, hamile olmayanlara göre daha rahat şekilde yapılmaktadır.
-Genelde kanama olması beklenmez. Ancak bu durum kişiden kişiye değişir.
-Zaman zaman lekelenme veya az miktarda pembe, kırmızı akıntı olabilir. Kanama olsa dahi çatı muayenesinin anne adayına ya da bebeğe zararı yoktur. Gebeliğin seyrinde soruna neden olmaz.

ÇATI DARLIĞI NEDİR?

Çatı muayenesinde doğum yolunun dar olması durumudur.  Anne adayının doğum yolunun normal doğuma el vermeyecek kadar dar olduğunun tespiti halinde sezaryen ihtimali değerlendirilir. Doğum yolunun dar olmasına ek olarak bebeğin baş çevresi ölçüsü boyu ve kilosu da hesaba katılır.  Yani çatı muayenesi her zaman doğum şeklini kesin belirleyemeyebilir. Bazı durumlarda normal doğumun başlaması beklenir ya da doğum müdahale ile başlatılır. (Suni sancı gibi…) Sürecin ilerleyişine göre yapılan jinekolojik muayenelerde daha net karar verme imkanı doğar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740