Gebelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir mi?

GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

 

Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar vardır. Normal ve sorunsuz ilerleyen hamilelikte cinsel ilişkiye girilebilir. Ama yinede ilk 2 ay düşük tehlikesi olabildiğinden , cinsel ilişkiye girmemekte fayda vardır. Eğer hamilelik çok problemli ilerliyorsa cinsel ilişki doktor tarafından yasaklanabilir.

Gebelik dönemindeki cinsel ilişkilerde çok dikkatli ve duyarlı olmak gereklidir. Gebelikte cinsel ilişki sırasında hamile bayanların rahat bir pozisyon alması , bebeğe zarar verebilecek durumlardan kaçınılması gerekir. Hamilelikte cinsel ilişki sonrası hafif kanamalar ve ağrı oluşumunda cinsel ilişki sakıncalıdır.

Gebeliğin son haftalarında bebek iyice aşağıya ineceğinden cinsel ilişki tehlikeli olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki hamile bayanların fiziksel ve ruhsal durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Hamile bayanın yaşı ile alakalı olarak cinsel istek değişebilir.

Cinsel ilişki sırasında hamile bayanların orgazm olması , bebeğin hareketlenmesini sağlayabilir. Bu durumda endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Hatta bebek için faydalı bir durum olduğu kanaatine varılmıştır. Kan dolaşımının arttığı ve kalp atışının düzenli olduğu saptanmıştır.

Cinsel ilişkinin bebeğe fiziksel bir zararı bulunmamaktadır. Bebekler rahim kesesinin içinde oldukça korunaklı durumdadır. Yinede bebeğin ilişki sırasında zarar görmesini engellemek için anne pozisyonu çok rahat olmalıdır.

Düşük tehlikesi olan bayanlarda hamilelik boyunca cinsel ilişki yasaklanabilir. Düşük tehlikesi bulunan hamile bayanlarda cinsel ilişki sakıncalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılabilir. Ancak kayganlaştırıcı jeller gibi kimyasal maddeleri kullanmak doğru değildir. Hamilelikte cinsel ilişki öncesi  cinsel organların mikroplardan arındırılmış ve yıkanmış olması gerekir. Hem anne hemde bebek sağlığı için önemlidir. Aksi takdirde hamilelikten dolayı hassasiyet oluşan bayanların cinsel organlarında enfeksiyonlar meydana gelebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740