Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Gebelikte diyet yapılır mı?

Hayır! Gebelikte diyet yapılmaz. Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin gelişimini tamamlaması için faydalı olan tüm besinlerin gerektiği kadar tüketilmesi önerilir. Gebelikte diyet yapılması anne karnındaki bebeğin düşük kilolu doğmasına ve hastalıklara karşı direncinin düşük olmasına sebep olur. Ayrıca gebelik dönemindeki beslenme eksikliği bebeklerin iç organlarının yeterince gelişmemesine neden olur.

Hamilelik esnasında 10 ile 15 arasında kilo alımı normaldir. Gebelik döneminde en fazla son haftalarda kilo alımı gerçekleşir. Hamilelik döneminde diyet yapmak yerine düzenli beslenip yürüyüş yapmak daha faydalı olacaktır. İki can taşımak fazla yemek anlamına gelmez.

Hamilelikte ilk üç ay kilo alımı gerçekleşmeyebilir. Bu normaldir. 3. aydan sonra anne karnındaki bebek gelişmeye başladığı andan itibaren kilo alımı gerçekleşmeye başlar. Anne karnındaki bebek değişik tatlar isteyecektir. Bu durum aşerme dönemindeki hamile bayanların istekleri ile ilgilidir. Hamilelik döneminde bol bol su içmek hem bebek sağlığı için önemlidir, hemde anne adaylarının gereksiz kilolar almasını engeller. Hamilelik döneminde alınan kilolar emzirme döneminde yavaş yavaş verilir. Hamileliğin son haftalarında vücutta depolanan yağlar emzirme döneminde anne ve bebek için enerji kaynağı olacaktır.

Hamilelik döneminde fazla kilo almamak için nelere dikkat edilmesi gerekir?

Hamilelik döneminde gereksiz besinler nedeniyle aşırı kilo alımı olabilir. Gereğinden fazla tatlı ve karbonhidrat tüketimi karın bölgesinde yağlanma ya neden olur. Bunun önüne geçmek için dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Vitamin açısından kesinlikle geri kalınmamalıdır. Hamilelik döneminde balık tüketilmesi anne ve bebek için oldukça faydalı olacaktır. Balık tüketimi anne karnındaki bebeğin gelişimini sağlar. Hamilelik döneminde yapılan diyet bebeğin vitaminsiz kalmasına ve gelişmemesine neden olur.

Hamilelik döneminde kullanımı önerilmeyen yiyecek ve içecekler:

Sigara ve alkol (kesinlikle)

Tatlandırıcılar

Çiğ gıdalar ( çiğ et, balık gibi)

Sosis ve salam

Aşırı baharatlı cips tarzı yiyecekler

Kola benzeri asitli içecekler

Hazır gıdalar ( hamburger, pizza vs.)

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Gebelikte Diyet Yapılır mı? (1 Yorum)

  1. Gebelik diyeti var kendi başınıza yapmaya kalkarsanız bebeğin gelişimi yarım kalır diyetisyen yardımı ile yapın kilo almazsınız hem kendinizi daha iyi hissedersiniz. Gebelikte kilo almak çok kolay sürekli canınız tatlı çeker ve siz de hiç geri cevirmezsiniz tatlının çocuğa bir faydası olmayacak ama diğer gıdaların faydası olacak, siz eğer tatlı yerine diğer gıdaları tercih ederseniz hem kilo almayacaksınız hem de bebeğiniz gelişecek.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740