Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı

Gebelik döneminde ilaç kullanımı

Gebelik döneminde hastalanan bayanların ilaç kullanması çok fazla önerilmez. Gebelik döneminde kullanılacak ilaçlar (vitamin, kan yapıcı vs hariç) diğer ilaçları mümkün olduğunca kullanmamaya özen göstermek gerekir. Ancak bazı hastalıklarda doktorlar tarafından hafif dozda ve bebeğe ve anneye zararı olmayacak ilaçlar verilebilir. Gebelik döneminde sadece ilaç değil diğer bitkisel ürünlerde doktora danışmadan kullanmamak gerekir. Her ne kadar bitkisel olsada fazla kullanıldığında bebek ve anne için zararlı olabilir.

Gebelikte ilk 3 ay düşük dozda olsa dahi hiçbir şekilde ilaç tavsiye edilmez. 3 . aydan sonra hafif ilaçlar alınabilir. Hamilelikte ilk 3 ay embriyonun gelişmesi için çok önemlidir. Bu 3 ay içinde doktor tavsiyesi haricinde ilaç kullanmak düşüğe neden olabilir.

Gebelik döneminde kullanılacak ilaçlar kategori şeklinde ayırt edilmiştir. A kategorisi ilaçları gebeler için herhangi bir tehdit oluşturmayan ilaçlardır. B, C, D ve X kategorisindeki ilaçlar hamilelikte kullanımı uygun olmayan doktor tavsiyesi haricinde bu ilaçların kullanımı önerilmeyen ilaçlardır.

Gebelikte kullanılmaması gereken ilaçlar

  • Yüksek etkili antibiyotikler
  • Antiviral ilaçlar
  • Yüksek etkili ağrı kesiciler
  • Depresyon ilaçları
  • Kortizon içeren ilaçlar ve kremler
  • Yapay tatlandırıcılar
  • Cinsel istek artırıcı ilaçlar
  • Bazı tansiyon ilaçları (ACE inhibitörleri)

Ayrıca sigara ve alkol, gebelikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeğe ve anneye ciddi zararlar vermektedir. Bebeğin akciğer gelişimi yavaşlar. Gebelikte oluşan olumsuzlukları (bulantı, kusma , ağrı vs) artırmaktadır. Alkol kullanımı ise bebekte bazı organların gelişmemesine neden olmaktadır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Alından Ateş Ölçen Dereceler Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Alından temassız ateş ölçer, Temassız dijital ateş ölçer ve vücut ısısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın