Gebelik kontrolleri ve gebelikte beslenme

gebelik

GEBELİK SÜRECİ

Gebeliğin başlangıcı son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Gebelikte gözlem 3 er aylık periyotlar halinde gerçekleşir. Birinci dönem 12. haftaya kadar olan dönemdir. İkinci dönem ise 12 ile 24. hafta arası, üçüncü dönem ise 24 ile 42. hafta arası olan dönemdir.

Gebelikte ilk 28 hafta boyunca aylık olarak kontroller yapılmalıdır. 28. haftadan 36. haftaya kadar 2 haftada 1 kontrol yapılmalıdır. Eğer gebelik problemli geçiyor ise bu kontroller artabilir. 36 haftadan itibaren her an doğum riski olduğundan haftalık veya gebeliğin durumuna göre 3 günde 1 kontrol yapılmalıdır.

Yapılan kontroller esnasında doktorlar gebenin şikayetine ve kontrol esnasında herhangi şüpheli gördüğü bir duruma göre tahlil veya tetkikler yaptırabilir. Her kontrolde bebeğin gelişiminin yanı sıra tansiyon ve şeker kontrol edilebilir. Ayrıca gebelikte nabız artış gösterdiğinden nabız ölçümü yapılır.

Gebelik döneminde anne adayının en önemli ihtiyaçlarından biride vitamin ve minerallerdir. Özellikle bebeğin gelişimine katkıda bulunacak olan vitaminlerin doktorun tavsiyesine göre dışarıdan ek olarak karşılanması gerekir. Demir minerali ve folik asit içerikli vitaminler tavsiye edilebilir. Gebelik esnasında vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı artmaktadır.

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biridir. Gebelik döneminde diyet önerilmemektedir. Vitamin ve mineral ihtiyacı arttığı için yeterli ve düzenli bir beslenilmesi gerekir. Fazla kilolu anne adayları sağlıklı beslenmeyi tercih etmeli ve yüksek karbonhidrat içeren ve yağlı besinlerden kaçınmalıdır. Gebelikte şeker yükselmesi sık sık görüldüğünden fazla kilolu anne adaylarının gerekirse kontrolleri arttırılır. Gebelikte glikoz testi 24 ile 28 haftalar arasında yapılmaktadır. Son zamanlarda anne adaylarının bir çoğuna bu test yapılmamaktadır. Glukoz testi ile kan şekeri seviyesinin riskli duruma gelip gelmeyeceğine bakılır ve buna göre önlem alınır.

Anne adaylarının hamileliği boyunca uzak kalması gereken gıdaları tüketmemesi önerilir. Özelikle asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Hamilelik döneminde yüksek miktarda kafein almak düşük riskini ve erken doğum riskini artırmaktadır. Sebze grupları tercih edilmelidir. Meyveler şeker içerdiğinden hamilelik döneminde şeker seviyesinin yükselmesine neden olabileceği için aşırı tüketilmemelidir.

Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinlerin en başında balık gelir. Özelikle omega 3 açısından zengin olan balık türleri bolca tüketilebilir. Balık tüketmek bebeğin gelişimini destekler ve anne adayının kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Gebelik döneminde tüketilmesi gereken diğer besinler ise kalsiyum açısından zengin olan besinlerdir. Özellikle süt, peynir kısacası süt ürünlerine ağırlık verilmelidir. Kalsiyum bebeğin kemik gelişimini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740