Gebelikte yapılan testler

gebelikte-yapilan-testler

GEBELİK TAKİBİ

Gebelik döneminde belirli aralıklarla tahliller ve tetkikler yapılır. Bunların bir çoğu kontrol amaçlı olup bazıları ise doktorun şüphelendiği bir durum sonucunda yapılır. Bu testler hamileliğin ilk başlarından son dönemine kadar yapılabilir. Yapılacak olan bazı testlerin belirli bir zamanı vardır. Diğerleri ise doktorun isteği doğrultusunda yapılan test ve tahlillerdir.

Gebelik döneminden önce bebek düşünen çiftlerin de bazı testler yaptırması, gebelik esnasında oluşabilecek problemlerin önlenmesi için önemlidir. Bu tahlil ve testlerde gözlemlenecek bazı anormalliklerin giderilmesi oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesi ve daha sağlıklı bir hamilelik geçirilmesi için önemlidir.

GEBELİK DÖNEMİNDE YAPILAN TESTLER

Hemoglobin:

Hemoglobin testi kandaki alyuvar içerisinde bulunan hemoglobin sayısını belirlemek içindir. Hemoglobinlerin görevi akciğere çekilen oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlamaktır.

İdrar tetkiki ve kültürü

İdrar tetkiki idrarda bulunan bakterilerin saptanması ve bu bakterilerin hangi antibiyotiklere dirençli olduğu yapılan idrar kültürü sonucunda ortaya çıkar.

Kan grubu ve tayini

Anne adayının kan grubunu belirlemek için yapılır. Rh tayini ise kandaki gerekli olan bazı hücrelerin varlığı ve yokluğu tespit etmek için yapılır.

Rubella IgG ve ImG tayini

Bu test kızamık ve kızamıkçık ile ilgilidir. Kızamık ve kızamıkçık daha önce geçirilmiş mi, aşı olunmuş mu ve o anda geçirilmekte mi olduğuna bakılır.

Servikovajinal smear

Rahim ağzı kanseri taramasıdır. Vajinal smear testi olarak ta bilinir. Rahim ağzı kanserinin erken tanısı için yapılır.

VDRL

VDRL testi cinsel ilişki yolu ile bulaşan frengi hastalığının tespiti için yapılmaktadır. Bu test evlilik öncesinde de yapılır.

HbsAg

Karaciğer testidir. Hepatit B virüsü taşıyıcısı olup olmadığınıza bakılır. Pozitif çıkması halinde daha önce vücudumuza hepatit virüsü alındığını gösterir.

HIV

Elisa yani AIDS virüsünün vücudunuzda olup olmadığına bakılır.

TSH

TSH hormonu kontrol edilir. Bu test ile tiroid hormonunun düzenli çalışmasına bakılır.

Coombs tayini

Genellikle kan grubu negatif olanlara bakılır. Kan uyuşmazlığı testidir. Gebeliğin ilk haftalarında ve sonlarında yapılır. Negatif çıkması olumludur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740