Geç Yürüme Nedenleri

Çocuklarda geç yürüme nedenleri

Çocukların yürümeye başladığı ortalama zaman aralığı 1 yaş olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı çocuklar tembellik edip yürümek istemeyebilir. Herhangi bir sağlık sorunu yok ise en geç 18. aya kadar yürümeye başlayacaktır. Eğer 18. aydan sonra hala çocuk yürümüyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır. Çocukların 18. ayda yapabildikleri diğer aktiviteleri yapabiliyor ve sadece yürümüyorsa belki biraz daha beklemelisiniz. Ancak çocuğunuzda bir anormallik gözlemliyorsanız çocuk nöroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

Geç yürümeye neden olan faktörler;

Tembellik: Çocuklarda tembellik geçici bir sorundur. Tembel çocuklar emekleme ve yürümeye geç başlayabilirler.

Fazla kilolar: Fazla kilosu olan çocuklar geç yürüyebilir. Fazla kilolu çocuklar hareketsizdir ve bazı becerilerini geliştirmede yaşıtlarına göre daha geridedir. Ortalama yürüme zamanını 1 yaş olarak kabul edersek, fazla kilolu çocukların yürüme zamanı 18 ay veya daha geç olabilmektedir.

Anne sütü: Anne sütü bebeklerin gelişimi açısından önemli bir faktördür. Anne sütü emmeyen çocukların kas yapıları daha güçsüzdür. Anne sütü ile beslenen çocuklara göre daha geç yürüyebilirler.

Nadir görülen motor hastalığı: Eğer çocuğunuz yürümüyor ise hemen paniğe kapılmayın. Eğer çocuğunuzda motor hastalığı yoksa çocuğunuz geçte olsa yürüyecektir. Motor hastalığı sinirlerle alakalı bir hastalıktır. Sinirlerin hareket mekanizmasını uyaramaması sonucunda hareket kabiliyeti çok azdır. Eller ve ayaklar iş göremez ve kaslar güçsüzdür. Motor hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.

Çocuğun daha erken yürümesi için ne yapılmalı?

Öncelikle çocuğunuzun mutlu olması için onunla oyunlar oynayın.  Unutmayın ki mutlu çocuklar becerilerini daha erken gösterebilir. Yürüme çağına gelmiş çocukların ellerinden tutarak yavaş yavaş yürütmeye çalışın. Koltuk kenarlarına tutunmasını ve burada yürümesi için yardımcı olun. Yürümeyi bir oyun haline dönüştürebilirseniz çocuğunuz bunu oyun olarak algılar ve yürümek için gayret gösterir.

Yürüme çağındaki çocuğunuza ayakkabı ve çok sıkı çoraplar giydirmeyin. Tabiki yerlerin ısı durumuna göre hareket edebilirsiniz. Çocuğun ayakları çıplak olduğunda dengesini daha iyi sağlar ve yürümesi kolaylaşır. Yürüteç gibi oyuncaklar çocukların daha geç yürümesine neden olabilir. Yürüteç yerine tutunup yürüyebileceği oyuncakları tercih etmeniz gerekir.

Bebeğiniz yürüme çağına gelmediyse onu yürümesi için zorlamayın. 1 yaşını geçtiğinde yavaştan destek olarak yürümesini sağlayın. Kollarından yukarı kaldırıp ayakları ile yürümesini sağlamanız çocuğa hiçbir beceri kazandırmaz.  Koltuk altından hafifçe tutabilir, zaman zaman ellerinizi bırakabilirsiniz. Tabiki bunu yaparken tetikte olmanız gerekir. Denge kaybı sonrası düşebilir ve başını yere çarpabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740