Gece Körlüğü

Gece körlüğü nedir ?

Gece körlüğü, tavuk karası olarak ta bilinen gece karanlığında görmeyi sağlayan pigmentlerin azlığı sonucunda oluşan bir göz hastalığıdır. Aslında tam olarak hastalıkta denmez; göz kusuru diyebiliriz. Gece körlüğü doğuştan veya her hangi bir travma sonrası göz renita bölgesinin harabiyeti sonucu meydana gelebilir. Genç yaşlarda çok fazla fark edilmeyebilir. Ancak yaş ilerledikçe ve gözdeki saydam tabaka kalınlaştıkça daha fazla fark edilir. Gece körlüğü çok yaygın bir göz hastalığı değildir. 1000 kişiden sadece 1 inde görülebilir.

Gece körlüğü belirtileri

Gece körlüğü olan kişiler hafif karanlıkta dahi görmekte zorlanırlar. Hava karardığında bulanık görme durumu oluşur. Ortalama 20 metre uzaklıktaki nesneleri tam olarak seçemezler. Geceleri görmekte zorlanan gözler kuruma yapar ve kaşıntı oluşabilir. Gece körlüğü olan kişiler aniden parlak ışığa maruz kaldıklarında yine görmekte zorlanırlar. Karanlık bir odada aniden ışıkların açılması ile oluşan körlük bir kaç dakika sürebilmektedir.

Gece körlüğü nedenleri

Gece körlüğü, çeşitli göz hastalıklarından dolayı oluşabilir. Göz tansiyonu, katarakt, miyop ve glokom gibi göz hastalıkları gece körlüğüne neden olabilir. Gece körlüğü doğuştan kalıtsal da olabilir.

Geçirilen göz ameliyatları gece körlüğü oluşmasına neden olabilir. Ameliyat esnasında göz retina kısmının hasar görmesi gece körlüğü oluşmasına yol açabilir.

Gece körlüğü neden olan diğer hastalıklar ise; diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları ve gözdeki damar tıkanıklığıdır.

Gece körlüğü tedavisi mümkün mü?

Gece körlüğü tedavisi günümüz şartlarında mümkün değildir. Ancak bazı ülkelerde gece körlüğü tedavisi için çalışmalar yapılmaktadır. Kök hücre tedavisi gece körlüğü için umut olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740