Geğirme nasıl geçer? Nasıl durdurulur?

Geğirme nasıl durdurulur?

Geğirme (belching) herkesin bilmediği, genellikle istemediği bir şeydir. Bazı geğirme normal olsa da, sık kemerler ve sızan bir bağırsak gazı gibi belirtileri olabilir. Gazlı içecekler, fazla kafein ve alkol tüketmekten kaçının ve bunun yerine su veya çay tüketin. Küçük öğünleri yavaşça yemek de yardımcı olabilir. Ağrılıysa veya sık sık ortaya çıkıyorsa, tavsiye için doktorunuza başvurun.

Ağzınız kapalıyken çiğneyin. Bir parça yiyecek ya da bir içecek yudumladıktan sonra dudaklarınızı sıkıca kapatın. Bütün yiyecekleri veya sıvıları yutmadan, onları tekrar açmayın. Bu, kazara ekstra hava yutmanızı engeller.

  • Aynı şekilde, çiğneme yaparken konuşmaktan kaçının. Boş bir ağızla konuşmak sadece kibar olmakla kalmaz, hava yutma olasılığını azaltabilir.
  • Ayrıca birkaç kez yemek yemeyi ve çiğneme sırasında ağzınızı açıyorsanız sizi uyaracak bir yakın arkadaş ya da aile üyesine danışabilirsiniz.

Her lokma ya da yudumdan sonra 5’den geri sayın. Hızlı yemek veya içmek sindirim sisteminize daha fazla hava girmesine ve hazımsızlığa neden olabilir. Bu fazla hava daha sonra burkmaya neden olabilir. Her lokmadan sonra duraklatarak ve sayarak daha yavaş yemeyi seçin. Bu daha rahatlatıcı bir yemekle sonuçlanacak ve gaz olasılığınızı azaltacaktır.

Sert şeker emmekten kaçının. Bu kırılması zor bir alışkanlık olabilir, ama buna değer. Ağzınızda şeker kırdıkça, dudaklarınızı hafifçe açıp ekstra hava emebilirsiniz. Bu ekstra hava daha sonra kısa bir süre sonra burulmaya veya hıçkırıklaşmaya neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740