Bakso nedir? Ne için kullanılır?

8 yorum
17.376

BAKSO NEDİR?

Bakso kapsül, saşe ve damla olarak toplamda 3 formda üretilmektedir. Bakso formları bağırsaklarda faydalı bakterilerin yaşaması için uygun ortamı hazırlar. İçerdiği canlı mikroorganizmalar bağırsaklarda asitleşme yaparak zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. Bu sayede bağırsaklarda faydalı bakteriler artış gösterebilirler.

Tüm bakso çeşitleri 4 yaş ve üzeri çocukların kullanımı için uygundur. 4 yaş altı çocuklarda kullanımı hakkında yeterli bilgiler mevcut değildir. Damla formu rahat kullanım açısından üretilmiştir. İlaç içmeyi sevmeyen çocuklarda yiyeceğine (sıcak olmamak şartıyla) veya içeceğine damlatılabilir. Saşe ve kapsül formları yetişkinler tarafından da kullanılabilir.

BAKSO ÇEŞİTLERİ

  • Bakso saşe

Bakso saşe içeriğindeki bifidobakterileri bağırsaklarda normal flora görevini yaparak bağırsak çalışmalarını düzenler.

Bakso saşe 4-10 yaş grubu çocuklarda kullanımı uygun görülmüştür. 10 yaş ve üstü yetişkinlerde kullanılabilir.

Bakso saşe 4-10 yaş arası için günde 1 saşe aç karına kullanılır. 10 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde 2 defa 1 saşe aç karına alınabilir. Herhangi bir yiyeceğe karıştırılıp yenilebilir yada direk ağıza dökülerek ardından 1 bardak su içilerek yutulabilir.

bakso-sase

 

Bakso 10 saşe güncel fiyatı 29.5 ₺

Bakso 20 saşe güncel fiyatı 47 ₺

  • Bakso kapsül

Bakso kapsül içerdiği Lactobacillus acidophilus canlı bakteriler ve bifidobakterileri bulunmaktadır. Lactobacillus acidophilus canlı bakterileri bağırsaklarda asit ortamı oluşturarak zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. Bifidobakterileri ise faydalı bakterilerin görevini yaparak bağırsak hareketlerini düzenler.

Bakso kapsül 4- 10 yaş arası çocuklarda günde 1 kapsül aç karına içilir. 10 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde 2 kapsül aç karına alınabilir.

bakso-kapsul

Bakso 14 kapsül güncel fiyatı 27 ₺

Bakso 28 kapsül güncel fiyatı 43 ₺

  • Bakso damla

Bakso damla içeriğinde bifidobakterileri bulunmaktadır. Bakso damla bağırsak florasınının düzenlemesini sağlar. Böylelikle bağırsak problemleri azalır.

Bakso damla kullanım açısından daha kolaydır. Yiyecek ve içeceklerin içerisine damlatılarak kullanılabilir. Bakso damla içeriğindeki bifidobakteriler sindirim sistemini düzenleyen probiyotik mikroorganizmalardır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu bakterilere karşı dirençli hale getirirler.

Bakso damla 4-10 yaş arası çocuklarda günde 1 defa 6 damla içirilmelidir. 10 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günde 1 defa 10 damla içirilebilir. Bakso damla kullanılmadan önce çalkalanmalıdır.

bakso-damla

Bakso damla güncel fiyatı 37 ₺ dir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Bepanthol Dudak Bakım Kremi başlıklı makalemizde bepanthol, bepanthol lippencreme ve dudak kremi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bakso nedir? Ne için kullanılır? (8 Yorum)

  1. Bence bakso saşenin bu duruma bir etkisi olmaz. Çünkü bakso saşenin içerdiği probiyotikler zaten insan bağırsak florasında bulunan bakterilerdir.

  2. Doktor 8 yaşındaki torunuma toz halinde olanını verdi ilacın çocuğun kakasının beyaza yakın sarı olmasında etkisi varmı?

  3. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak bozukluklarında kullanılabiliyor

  4. Benimde 4 aylik oğluma verdi bugün doktor, damlanın üzerinde 4-10 YAŞ yaziyo tedirgin oldum bende verdiniz mi siz

  5. Doktor verdi kızıma bu ilaci, ilaci aldiktan sonra farkertim 4-10 yas arasi cocuklar icin oldugunu

  6. 4 yaşından sonra uygun görülmüş.Tarım Bakanlığı onaylı olduğu için belirli kriterler uygulanmak zorunda. Bakso damla bebeklerde kullanılabilir Çünkü bakso damla içerisindeki bifidobakteriler anne sütünde zaten var. Özellikle sezaryen yöntemi ile doğan bebeklerde öneriliyor. Herşeye rağmen anne sütü varsa en iyisidir çünkü anne sütü bebeğin gelişimine göre değişkenlik gösterir.