Balmumu Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

18 yorum
49.853

Balmumu nedir?

Balmumu, bal arılarının karın bölgesindeki bal mumu bezlerinden salgıladıkları sarı renkli maddedir. Arılar bu maddeyi petek yapmak için kullanırlar. Arılar tarafından üretilen balmumu cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Cildi dış etkenlere karşı korur. Soğuk havalardan cildin etkilenmesini önler. Balmumu içerisindeki A vitamini cildin doğal rengine kavuşmasını sağlar. Cildi besler ve sıkılaştırır.

Balmumunun cilde faydaları

Bal mumu bal arıları tarafından üretilen bir maddedir. Şu anda piyasada bulunan ve sanayide kullanılan balmumu ile karıştırılmamalıdır. Cilt için faydalı olan balmumu bal arılarının ürettiği maddedir.

Balmumu ciltteki tahrişlerin ve yaraların iyileşmesinde kullanılabilir. Balmumunun içeriğinde bulunan maddeler cildi besleyerek daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Yara olan bölgeye sürüldüğünde yara yerini mikroplardan korur.

Balmumu ciltteki çatlaklıklara karşı cildi nemlendirir ve yumuşatır. Bu sayede ciltte çatlama oluşmasını önler.

Balmumu antiseptik özelliğe sahip bir maddedir. Ciltteki sivilcelere ve siyah noktalara sürülebilir. Sivilcelerin çoğalmasını engeller ve mevcut sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Balmumu antiseptik özelliği sayesinde ciltte oluşan siyah noktaların enfeksiyona veya sivilceye dönüşmesini engeller.

Balmumu ciltte oluşan güneş lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Günlük olarak balmumu ciltteki siyahlıklara ve güneş lekelerine sürülebilir. Balmumunun içeriğindeki maddeler cildin renk tonunun dengelenmesine faydalı olduğu bilinmektedir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Zeytin Yaprağının Faydaları başlıklı makalemizde antibiyotik, Antioksidan ve bağırsak problemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Balmumu Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? (18 Yorum)

 1. balmumu arıların ürettiği en öenemli maddelerden biri ancak fazla kullanılğında cildi tahriş edebilir

 2. bu balmumunun nemlendirici özelliği varmı acaba? bir de cildi tahriş edermi

 3. BAL gibi artık balmumunuda sahte yapmaya başladılar madem sanayide kullanmak için üretilecek o zaman başka bir isim konulsaydı

 4. artık bu işin uzmanları arttı
  her üründe bir fayda alınacağı düşünülüyor ama belki iyi gelmeyecek belki yan etki yapacak bunları kimse söylemiyor

 5. balmumundan yapılan bir krem veya losyon gibi bir ürün varmı kullanan veya deneyen memnunkalan varsa bilgilendirebilirmi? birde balmumunu çok kullandığımızda sakıncası olurmu?

 6. kullanan varsa etki gördümü görmedimi buraya yazabilirmi acaba herhangi bir yan etki yaptımı mesela ?

 7. arıcılık ve bal satan kişilerden balmumu isteyebilirsiniz bal zaten cilt için çok faydalı balmumu yerine bal sürün bence

 8. balmumu bildiğimiz petek balın belirli bir kısmını ağzımızda çiğneyip yutamadığımız yeri değilmi onu nasıl cildimize sürecez çok katı

 9. Balmumunun sanayide üretileni yapay olarak elde ediliyor yani cilt için çok faydalı değil ama gerçek arıların ürettiği balmumunu bal satan kişilerden alabilirsiniz

 10. gerçek balmumunu arılar üretiyor peki sanayide kullanılan nasıl üretiliyor?