Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (G.D.O.)

GDO nedir?

Çeşitli yöntemlerle organizmaların (hammade) genetiğinin değiştirilmesine GDO(genetiği değiştirlmiş organizmalar), bu ürünlere de GDO lu ürünler denir. Yediğimiz besinlerin biyoteknoloji ile yetişmeyen topraklarda yetişmesini sağlamak, böceklere karşı daha dayanıklı yapmak ve yüksek verimlilik almak için biyoteknoloji ile DNA sının değiştirilmesidir. Bu ürünleri yetiştirmek isteyenlerin amacı, artan dünya nüfusuna karşı önlem almak için yetiştirildiği öne sürülmektedir.

Dünya üzerindeki bütün canlıların tek ortak noktası hücrelerdir. Canlılar görünüşleri itibariyle birbirinden farklı olsada DNA ları büyük oranda aynıdır. Dünya üzerindeki her canlı yaşadığı bölgeye, içtiği suya, aldığı nefese , yediği yemeğe ve hatta içtiği sigaraya göre mutasyona uğramaktadır. İnsanların bu sebeplerden mutasyona uğraması yaşadığı bölgeye uyum sağlamasıyla ilgilidir. Örneğin içilen her sigara akciğerlerin mutasyona uğramasına yani hücrelerin yapısının değişmesine neden olmaktadır.

İnsanlar yedikleri besinlere göre mutasyona uğramaktadır. Beslenme alışkanlığı insanlarda çok onemlidir. Beslenme ile vücudumuzun değişimlere uğraması gelecek nesillerimizide ilgilendirir. İnsanlardaki genler gelecek nesillerin yapısına karar verirler. Bu yüzden dengeli ve düzenli beslenme sağlık açısından önemlidir. İnsanlar ne yediğini bilmelidir. Sağlıklı yaşam için spor yapmak vücudumuzdaki genlerin değişimi ve gelecek nesillerin sağlıklı olması için önemlidir. Genler bize soyumuzdan miras kalır. Yani soyumuzun genleri nasılsa bizlerde o şekilde dünyaya geliriz. Günümüzde yiyecekler yoluyla insanların genleri üzerinde değişimler görülmektedir. Biyoteknoloji ile değiştirilen besin genleri insan  sağlığını olumsuz etkileyip etkilemediği tartışma konusu olmuştur. Genetiği değiştirilen organizmalar insan vücudunda görsel bir değişime sebep olmayıp çeşitli allerjik reaksiyonlar göstermektedir. Örnek olarak domates bir çok insanda allerjiye neden olmaktadır.

Biyoteknoloji nedir?

Biyoteknoloji endüstriyel ürünlerin üretimi için kullanılan teknolojidir. Örnek olarak yoğurt ve peynir biyoteknoloji ürünüdür. Sütün biyolojik değişimi sonrası elde edilen ürünlerdir. Faydalı bakteriler sayesinde sütün genetik yapısı değiştirilerek başka ürünler elde edilir. Bu biyoteknoloji kullanılarak tarım ürünlerinin genetiği değiştirebilmektedir.

GDO lu ürünler

GDO lu ürünlerin ani gelişen zararları her insanda görülmeyebilir. Allerjik bünyeli insanlarda allerjik reaksiyona neden olup diğer zararları henüz kanıtlanmamıştır. Ancak bazı araştırmalar uzun süreli GDO lu ürün kullanımı kanser hastalığına neden olduğu yönündedir.

Yeryüzünde yaşayan canlılar olarak DNA nın değişmemesi mümkün değildir. Canlılar aldıkları nefese karşı bile değişime uğrarlar. Bizim yapmamız gereken dengeli ve düzenli beslenmek , sigara ve alkolden kaçınmak, fazla kilolardan uzak durmak ve mümkün olduğu kadar spor ve egzersiz yapmaktır. Böylece gelecek nesillerimize sağlıklı bir gen miras bırakabiliriz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740