Genital Siğil Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Genital Siğil Nedir?

 Genital siğil, Human Pappiloma adı verilen bir virüsün, genital bölgede oluşturduğu siğile verilen addır. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonların başında gelen genital siğil, genellikle erken yaşta ilk cinsel ilişkisini yaşayan kişilerde ve birçok farklı kişiyle cinsel ilişki yaşayanlarda görülmektedir.

 Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

 Genital siğil, çoğu zaman hiçbir belirti vermeyebilir. Deri üzerinde yassı ya da kabarık bir dokuda, bazen deriyle aynı renkte ve bazen de kahve, pembe renk tonlarında ortaya çıkabilir.

Et benini andıran kabartı şeklinde ortaya çıkan genital siğil, çoğu zaman milimetrik boyutlarda ortaya çıkmaktadır. Fakat nadiren de olsa, bu siğillerin santimetre ile ölçülendirilecek boyutlarda ortaya çıkması da mümkündür. Genital siğiller çok fazla belirti vermemekle birlikte, en çok görülen semptomlar kaşıntı ve kanamalardır.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Genital siğil, genellikle 16 haftaya kadar süren medikal krem tedavisi ile yok edilmektedir. Geceleri uygulanan kremlerle yapılan bu tedavi yönteminde, siğillerin tekrar etme riski yüksektir. Hızlı bir şekilde tekrarlama görüldüğünde koter tedavisi ya da kriyoterapi yöntemi uygulanır ve siğillerin nüksetmesinin önüne geçilir.

Bunun yanı sıra haftada 1-2 kez biklorik asit uygulaması yapılabilir. Gebelerde de güvenle kullanılabilen bu tedavi yönteminde, siğillerin üzerine biklorik asit uygulanmaktadır. Eğer genital siğil boyutları büyükse, böyle durumlarda cerrahi yöntem uygulaması düşünülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740