Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti (adenoid) nedir?

Geniz eti, geniz boşluğunda bulunan ve akciğerlere giden havayı ısıtmakla görevli dokulardır. Aynı zamanda bakteri ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Bademcik ile aynı görevi üstlenir. Bademcikler iltihap olduğunda geniz etinin de iltihap olması mümkündür.

Yeni doğan bebeklerde geniz eti daha büyüktür. Yaş ilerledikçe geniz eti küçülür. Genetik yapıya bağlı olarak geniz etinde küçülme olmayabilir. İleri yaşlarda geniz eti, konuşma bozukluğuna ve solunum güçlüğüne neden olabilir. Geniz eti çeşitli sebeplere bağlı olarak büyüyebilir.

Geniz eti büyümesinin nedenleri

Geniz eti büyümesinin en önemli sebebi bakteri ve virüslerdir. Bu mikroplar vücutta sürekli faaliyet halinde olduklarında geniz eti büyümesine neden olabilir. Geniz eti büyümesi genetik yapıya bağlı olabilir. Ailesinde ve yakın akrabalarında geniz eti büyümesi olan kişilerde görülmesi mümkündür.

Geniz eti büyümesi belirtileri

Geniz boşluğunda dolgunluk hissi oluşur. Geniz eti büyüdüğünde veya enfeksiyonlara bağlı olarak şişme olduğunda sürekli yutkunma hissi oluşturur.

Geniz eti büyümesi ağız kokusuna sebebiyet verir. Geniz etinde biriken mikroplar iltihaba neden olarak ağızda kötü kokuya neden olur. Ayrıca geniz eti balgam oluşumunu sağlar. Oluşan balgam ağızda kötü kokuya neden olur.

Horlama en sık görülen şikayetlerdendir. Geniz eti hava yollarını daralttığından nefes alıp verme zorlaşır ve horlama meydana gelir. Düzenli nefes olmadığında kişide yorgunluk belirtileri görülür.

Geniz eti büyümesi tedavisi

Geniz etinde iltihaptan dolayı şişme olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. 5 ile 15 yaş arası çocuklarda geniz eti iltihabı fazlasıyla görülür. Çok sık geniz eti iltihabı yaşayan ve oldukça rahatsızlık duyan çocukların ameliyat ile geniz eti alınabilir. Geniz eti ameliyat ile alındığında hasta rahatlar. Ancak geniz eti yeniden büyüyebilir. Böyle durumlarda yine ameliyat edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740